Yıllardır transfer yaparken çok büyük paralar harcayan ancak bu oyuncuları satarken zarar eden Spor Toto Süper Lig ekipleri bu sene adeta kendi içlerinde devrim yaşadı. Özellikle Avrupa kulüplerinden aldığı oyuncularla bütçelerini zora sokan ekiplerimiz oyuncu satarken ise zarar edince bütçelerini dengelerken büyük sıkıntı yaşıyorlardı. Ancak bu sene işler tamamen tersine döndü.

Başta Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray olmak üzere 2015-2016 sezonu için dünyanın her tarafına oyuncu satışı gerçekleştiren Spor Toto Süper Lig ekipleri yaptıkları satışlarla da inanılmaz ihracat rakamlarına ulaşmış oldu. Transfer sezonunun başında Beşiktaş’ın Demba Ba ve  Atınç Nukan’dan, Fenerbahçe’nin  Moussa Sow’dan, Galatasaray’ın Melo ve Telles’ten elde ettiği gelir bu rakamların bu noktalara ulaşmasında önemli rol oynadı. Bu yüksek rakamlara bir de Anadolu Kulüplerinin elde ettiği gelirler eklenince toplam rakam 70 milyon euro sınırlarını zorlayan boyutlara ulaştı.

65 Milyon 100bin Euro rakamı Spor Toto Süper Ligi ihracat rekoru olarak kayıtlara geçti. Daha önceki sezonlara bakacak olursak 2014 transfer dönemi için kazanılan para sadece 23 milyon seviyelerindeydi. Bu satışlarla beraber yurt dışına satışta elde edilen gelir sadece bir sene içinde tam üç kat katlanmış oldu.

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.