Hemen herkes bilir bu hikâyeyi. Cocu’nun durumunu özetleyen hikayenin sonuyla başlamak istiyorum yazıma. Sultan Mahmud nasipsiz bir tebaasını sarayın hazine odasına göndermiş. Hikâye bu ya, Sultan küreği daldır, alabildiğin senindir diye lütuf buyurmuş. Adam koca hazine odasında, heyecandan ve nasipsizlikten, küreği hazineye daldırmış ama kürek ters olduğu için bir tek altın dahi alamamış. Sultan Mahmud o anda meşhur sözü söylemiş: ” vermeyince Mabud neylesin Sultan Mahmud!”

‌Sivasspor deplasmanı her takım için zordur, bunu kabul ediyorum ancak bulduğumuz pozisyonları atamamak biraz nasipsizlik, daha çok beceriksizlik! Daha maçın başında Frey girdiği pozisyonda topu ağlarla buluşturamadı. Çalışan, çabalayan bir oyuncu ama henüz Fenerbahçe’nin standartlarında bir futbolcu değil! Maça iştahlı bir görüntüde başladık ama ilerleyen dakikalarda bu iştah yerini kontrollü oyun anlayışına bırakınca sıkıcı ve kısır bir ilk yarı izledik. Çift forvet ile maça başlamamıza rağmen Frey’in pozisyonu haricinde net bir pozisyon üretemedik. İkinci yarı daha istekli, pozisyon arayan bir Fenerbahçe vardı sahada. Soldado yüzde yüz bir pozisyonu klasına yakışmayan bir şekilde “hunharca” harcadı! Kaleci Harun’a yine çok iş düştü bu maçta. Çok başarılı bir maç geçirdi ve bu takımın hatta millî takımın kalecisi olmayı hak ettiğini gösterdi.

Takımın oynadığı oyundan ya da performansından bahsetmenin bir faydası yok artık. İyi de oynasak, kötü de oynasak beceremiyoruz. Şanssız değil, beceriksiz bir takımımız var demek artık yanlış olmaz. Takım olarak bir bütün olmayı neredeyse (!) başarmış görünüyor ama puan cetveline baktığımızda tersten kırdığımız rekorlarla ancak bu kadar olur diyoruz! 4 maçtır galip gelemiyoruz ve 20 yıl sonra ilk kez, üst üste 3 lig maçında gol atamadık. Attığımız gol sayısı 6, averajımız -4! Bunları yazmayı bırakın, düşünürken bile içi acıyor insanın! Biz Fenerbahçe taraftarları bu sezon için şampiyonluk sözü almadık sayın Ali Koç’tan ama puan cetvelinde düşme potasına girmeyi de hak etmedik.

Yeni bir felsefeye, sürdürülebilir bir projeye evet; içi boş, beceriksiz, ne yaptığını bilmeyen ve en önemlisi nerede olduğunu bilmeyen bir takıma hayır! Maç sonu sayın Koç soyunma odasına girerek bir konuşma yapmış. Dallas’a dönen takım Ali Koç’un dilinden anlamıyor sanırım. Nazik davranmak yerine, takımı ve teknik heyeti kendine getirecek bir konuşma yapması lazım. Beceriksizsiniz demeli artık!

Bundan daha kötüsü olamaz, artık çıkışa geçen bir takım olacağız’ derken, işler her hafta biraz daha kötüye gidiyor. Cocu için söylenecek bir şey yok artık. Onu denedi, bunu denedi, şunu denedi ama olmadı, olmuyor ve sanırım olmayacak! Yazımın başındaki hikaye Cocu içindi.

Benim şahsi ısrarım Cocu için değil, Türk futbolunu kökten değiştirecek ve gelecekte Fenerbahçe’yi Avrupa standartlarında bir takım haline getirecek bir anlayış için. Şuan yönetim anlamında sayın Koç’tan daha büyük bir şans görememekle birlikte, ulaşılmak istenen hedefe Cocu’dan ve mevcut oyuncu grubundan daha becerikli ve kaliteli bir ekiple devam etmek en doğrusu gibi görünüyor.

Keşke sayın Cocu beni, istatistikleri ve daha önce tecrübe edilen Hollandalı hocaların ülkemizde yaşadığı başarısızlıkları haksız çıkarsa da biz de bu acı tabloya bakıp bakıp iç geçirmesek!

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.