Cihat’lar, Lefter’ler, Can’lar,Fikret’ler ile adını Dünya ya duyuran Türk futbolunun bugün geldiği yer vahim ve endişe verici.

2000’li senelerin başına kadar zevkle, heyecan ile izlediğimiz yeni adı ile Türkiye Süper Ligi her geçen gün kayıp ettiği marka değerini bugün TFF-MHK ve PFDK kararı ile toprağa verdi.

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) sezon başlamadan önce futbol oyun kurallarında ki değişikliği yayınladı ve Haziran ayından itibaren bu kurallar geçerli sayıldı. Bu kuralların içindeki maddelerden birinde Alanyaspor – Fenerbahçe maçındaki taç atışının tekrar aynı takıma kullandırılmasını IFAB Kural Hatası olarak net bir şekilde yazmıştı. Dünyanın her ülkesinde tartışmasız Kural Hatası olarak kabul edilecek bu hata benim güzel ülkemde 10 gündür tartışılıyor. MHK başkanından,spor yazarlarına kadar herkesin görüş bildirdi. 10 gün sonunda TFF bugün açıklamasını yaptı ve kural hatası yok dedi. Bu Avrupa ve Dünya da haber değeri bulur ise bütün dünya ve avrupa bize nasıl güler kim bilir.

Türkiye de futbolda senelerdir taraflı tarafsız herkesin rahatsız olduğu bu kurullar bugün tam anlamı ile iflas etti. Ve bir anlamda da  FIFA-UEFA ya biz seni tanımıyoruz dendi.

Şimdi herkes kişiler üzerinden kelle almaya çalışıyor. Zekeriya Alp en büyük kelle. Peki (mecazi anlamda) kellesi koltukta olan Zekeriya bey bugün ne yaptı? Alanya maçında VAR olması gerekirken yok olan ,Sn. Suat Aslanboğa’yı Beşiktaş maçında mesaj vermek için kullandıktan sonra bugün gündem değiştirmek için hakemlikten attı. Peki şaşırdık mı? Kendi adıma asla şaşırmadım. Hatta bunu zaten bekliyordum. Artık Türk futbolunda yapılan hiç birşey alınan hiçbir karar beni şaşırtmıyor, aksine haklı çıkartıyor.

Maalesef ülkemizde futbol büyük bir bataklık haline geldi. Hergün tabiri caiz ise başka bir sinek ile uğraşıyoruz. Ancak bataklık orada duruyor.

Peki bu bataklık nasıl kuruyacak? 2006 yılında İtalya’da ortaya çıkan ve İtalya bataklığını büyük ölçüde kurutan savcı gibi bir savcımız çıkacak (artık özel yetkililer olmadığı için içim biraz rahat), 2000 yılından başlayarak günümüze dek bir el atacak daha doğrusu Türk futbolunda paralel yapı etkisi var mı? Yok mu? Bir mercek altına alacak ve küçük büyük takım ayırt etmeden, şahıs ismi gözetmeden cezayı kesecek işte o zaman belki bu bataklık kurur.

Şimdi diyeceksiniz ki gerçekten sen buna inanıyor musun? Gerçekçi konuşmam gerekirse çok zor ama imkansız değil. Aksi takdirde bu komedi filmini izlemeye ve olmayan mark değerimizi konuşmaya daha çok devam ederiz sevgili futbolseverler

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.