Fenerbahçe bugün 2 farkla kazandı. Gruplarda ilk 3 puanını almış oldu. Umarım devamı istikrarlı şekilde gelir. Peki bu 3 puanın hikayesi nedir?

Öncelikle her zaman vurgusunu yaptığım Saraçoğlu atmosferi mükemmeldi. Kişi sayısı önceki maçlara nazaran az olsa da çıkan ses kulakları rahatsız ediyordu. Bu arada kişi sayısının azalacağını da önceki yazımda tahmin etmiştim. Başkanımız, Cocu ile yola devam diyerek taraftarın tarafını seçmemiş oldu, ancak taraftarımız (ben de dehil olmak üzere) başkanımıza çok büyük kredi açtık ve er geç doğru kararı vereceğinden eminiz. Taraftar derken tabi ki tüm hepsinden bahsetmiyorum. İlla ki sabretmek isteyen ya da Cocu’yu beğenen taraftarlar da vardır. Benim bahsettiğim %90 gibi bir çoğunluk. Bu çoğunluktan bir kısmı pes etti ve haftaiçi olan bu maça gelmemeyi tercih etti. Konumuza döneyim, bu atmosferde maç kaybetmek hatta berabere kalmak bile marifet ister. Yine de bizim takım maça çok iyi başlamadı. İlk yarıda birkaç etkisiz pozisyon vardı. En fazla 2 tane heyecanlandıran pozisyon bulunur, o da aranırsa.

İlk yarıyı ve staddaki atmosferi size anlatmaya çalışayım. Bunu tek tek oyuncular üzerinden giderek yapacağım.

Harun’dan beklentim yüksekti. İyi bir başlangıç da yaptığını düşünüyorum sadece şanssızdı bence. Ancak bu maçta anladım ki yanılmışım. Henüz Fenerbahçe seviyesinde değil. Adam tam panik. Maç esnasında bir kale vuruşu kullanacak herkesi krize sokuyordu. Top koyuyor, eğildiği yerden doğrulmadan sağa sola bakıyor ve hızlı-riskli bir pasla oyunu başlatıyordu. Artık taraftar topun oyuna girişine bile tepki göstermeye başlamıştı. Ve bu defalarca tekrarlandı. Ayrıca her yan topta boşa çıkar mı endişesi kaçınılmazdı.

Isla uzun süredir forma şansı bulamamasına rağmen gerek bindirmeleri gerek ortaları gerek presleriyle kendini affettirmeye başlamıştı.

Skrtel nam-ı diğer Terminatör takıma dönmüştü ve tribünlerdeki defansa olan güven artmıştı. Hissediliyordu.

Roman yine bildiğimiz gib kapasitesini zorluyor ve Fenerbahçe’nin yedek bir defansı seviyesinde top kesip oyun kuruyordu.

Hiç bahsetmek istemesem de Reyes… Taraftarı çileden çıkarmak üzereydi. O pas hataları, topu sıkıştırmalar, oyun kuramamalar…

Hasan Ali, Beşiktaş maçıyla Rize maçının arasını bulmuş, orta halli takılıyordu.

Jailson, düşük bir yüzde tarafından beğenilmese de taraftarın geneli performansından memnundu.

Eljif, sorumluluk aldığı anlarda taraftarı ateşliyor, aynı zamanda takımı da hücuma çıkarıyordu.

Ayew takımdaki el freni görevini üstlenmiş gibi hızlı ataklarda saçma sapan dönüşler yapıyordu. Anlamsız paslar vererek takımın atak ihtimallerini harcıyordu. Ve tepkileri üzerine çekmişti.

Frey, inanılmaz bir çaba içerisinde sürekli pozisyon kovalıyor rakibi zorluyordu. Taraftar sesli dile getirmese de kendi aralarında konuşanlardan ve kendi çevremden duyduğum kadarıyla gönülleri almaya başlamıştı.

Slimani ise gelen kafa toplarını harcamış onun dışında gol pozisyonuna girememişti.

 

Ve ilk yarı bitti. Ayew ve Reyes’e inanılmaz bir tepki, yuhalamalarla birlikte bu tüm takıma döndü. Takım soyunma odasına ıslıklarla girdi. Bunu takiben tüm stattan Ersun Yanal sesleri yükseldi. Takım sahaya çıkarken ise tribün ikiye bölünmü yarısı ıslıklıyor yarısı alkışlıyordu.

Bu psikolojiyle ikinci yarıya başlayan oyuncular inanılmaz hırslanmış ve kendilerini gösterme çabası içine girmişlerdi. 51 ve 69. dakikada Slimani’den gelen iki gol ile hem oyuncular hem taraftarlar rahatlamıştı. Ancak herkes farkındaydı ki bu goller taraftar tepkisinin gazıyla atılmış ve bir sistemin oturduğunun habercisi değildi. Çünkü sezon başında Cocu ceza sahasına bakmadan orta açmayacağız, paslaşarak içeri gireceğiz demişti ancak iki gol de yan toplardan geldi. Ayrıca maç içinde Fenerbahçe ilk defa denediği 3-5-2  /   5-3-2   /   4-4-2  dizilişleriyle oynadı.

Bu kaçıncı maç hocam? Hala mı bir sistem oturtamadın? Ne yazık ki taraftara hiç güven vermiyorsun.

Çok fazla yorum katmadan gözlemlerimi paylaşmaya çalıştım. Bu gözlemlerden yorumu siz yapın. Bu bir galibiyet serisinin ilk maçı olabilir mi?

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.