Bu takıma son bir şans daha verelim diye diye her hafta kendimizi ümitlendirip, bu ümitlerin 90 dakika sonunda sonlandığı ve artık hayal dünyasından çıkıp gerçek Fenerbahçe için kolları sıvamanın zamanı geldi de geçiyor bile. Bunu başaracak tek yer camia.Taraftar bu zamana kadar istenilen hep fazlasında destek oldu yeri geldi körü körüne.Ama her başlangıcın bir sonu da olduğunu unutmasın hiç kimse.

Gelelim bugün ki karşılaşmaya.Fırsatım olursa Phillip Cocu’ya  ilk soracağım soru oyuncu bazında Mehmet Topal’ın Eljif Elmas’tan veya Mehmet Ekici’den artı yönleri neler,neden ısrarla Mehmet Topal’ı tercih ediyor çok merak ediyorum.Geçen sezon herkesin şikayet ettiği en başlı konulardan bir tanesiydi. Josef ve Topal ikilisi. Jailson geldi yine hiç bir şey değişmedi. O kadar hatasına rağmen bu karşılaşmada bence ısrarla saha da tutması kendi fermanını imzalamak istediğinin göstergesiydi. Orta sahada defansif anlamda önlem aldığı her maç(bu sezon) öyle basit goller kalesinde gördü ki sorgulamamak elde değil. Kaldı ki Ersun Yanal’ın meşhur bir sözünü hatırlatalım. Fenerbahçe savunma yapmaz,yaptırtır. Yeri gelelim Ekici’ye. Sakatlık vb faktörleri olumsuz etkiledi ama bu takımda ayağı iyi olan ender futbolculardan bir tanesi.Bu adam o kadar fedakarlık yapıp 2-3 maç üst üste oynanmıyorsa durumu sorgulanmalı.Oynadığında paslarıyla oyunu kurgulamasıyla klasik tabirle 8 numara dediğimiz belki de bizim en ihtiyaç olduğumuz insan ama yedek kulübesinde saklayıp köreltiyoruz. Eljif için zaten söylenecek pek fazla bir şey yok. Yüreğiyle oynayan 1-2 futbolcudan bir tanesi. Yaşı genç ama Fenerbahçe formasının değerini çok erken kazanmış umarım bundan sonra da hep üstüne katarak devam edip bizi gelecekte Avrupa da temsil eder.Bu sezon en büyük sıkıntı yaşadığımız bir diğer mevkii de bekler. Eldekileri değerlendirecek olursak sol bek görevini en iyi Hasan Ali yapar veya ters ayakla oynarsa belki de Isla.Ama bu sezona istikrarsız başlayan ve hep daha kötüsünü sergileyen Şener’in hala kesilmemesi.Bu takımın sağ beki sol da Hasan Ali oynadığında Isla veya hiç olmazsa Nabil Dirar olur.Şener konusunda performansı belli maç içinde bir sonraki adımını bilen bir oyuncu ne kadar iyi bir bek olabilir ki.Taraftar bunu biliyorsa rakip oyuncular 1 hafta buna çalışıyor. Göz var nizam var.

Stoper konusunda da Skrtel olmadığı zaman Neustatder ve Reyes pamuk ipliğine bağlı defans hattımız her maç gerekeni yapıyor resmen rakip için.Tam Cocu’nun istediği oyuncu tipi yumuşak,kırılgan. Bura Hollanda ligi olsa çok iyi ikili olurlardı ama burası maalesef Türkiye.

Phillip Cocu ise en çok konuşulan isim belki de bu 7 haftada.Haftaya gidecek veya haftaya güzel oyun ile karşımıza çıkacak gibi değerlendirmelerle 7 haftamızı heba etti ve belki de geri dönülmeyecek yola sürükledi Fenerbahçeyi.

Fenerbahçe’nin oyun yapısını veya camianın beklediği coşkulu hücum futbolunu iyi oyunu sergileyemedi.Kadro stratejileriyle hep sınıfta kaldı.Bu kararlardan da vazgeçmedi.Saha içinde kurgu olmayan veya istediği yansıtılmayan ve bunları hep yedek kulübesinde izleyerek geçiren bir hocaya bu camia sabredemez.Bir an önce kesik yerlere neşter vurulmalıdır. Önemli olan taraftarın gönlünü almak ve camiayı tekrar kenetlendirmek. Bu bilinçle yola çıkıldığı zaman zaten Fenerbahçe rüzgarı arkasına alacaktır.

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.