Bir futbol takımının en önemli mevkisi neresi dersiniz? Bu durum takımın hedefine, bütçesine, vizyonuna, misyonuna vb. durumlara göre değişebilir.

‌Bence şampiyonluğun her sezon doğal adayı olan takımımız için taktir edersiniz ki ilk 11’i kadar yedek kulübesi de çok önemli. Bunları malûmu ilan olsun diye değil, bir noktaya dikkat çekmek için söylüyorum. Şuanda görünen o ki, bizim için en önemli mevki, henüz yerine transfer yapılmamış ve milli takımımız için dahi yeri dolmamış olan Emre Belözoğlu mevkisidir. 39 yaşındaki maestronun önümüzdeki sezon futbolu bırakacağını düşünecek olursak, ülke futbolu açısından oldukça zor olacak. Umarım yeni bir Emre buluruz. Hatırlarsınız, geçen hafta Emre’nin yokluğunu fazlasıyla hissettik. Hatta takımdan ayrıldığı günden beri yerini dolduramadık. ‌

Dün akşam Ankaragücü maçında da aynı sorunu yaşadık.

Maça coşkulu başlamamıza rağmen  girdiğimiz pozisyonları değerlendiremedik. Sonrasında bocalama dakikaları başladı. Çünkü oyunda Emre yoktu! Emre oyuna girene kadar topu 3. bölgeye taşımakta epeyce zorlandık, acemilik çektik. Oyuna girdikten sonra daha kaliteli pas oyunu ile rakibe gücümüzü hissettirmeyi başardık. Oyunu birinci devre-ikinci devre olarak değil; Emre oyuna girmeden önce-oyuna girdikten sonra şeklinde değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum. (Emre ilk yarının sonlarına doğru oyuna girmişti 41.dk)

Emre oyununa girmeden  önce

Atakları nasıl şekillendireceği konusunda kararsız ve ürkek bir takım hüvviyetinde oynamaya çalışıyorduk. Gustavo geçen haftaya göre takıma daha fazla alışmış görünüyordu. İnisiyatif aldığında kalitesini attığı paslarla gösterdi. Buna rağmen Emre’nin yokluğu fazlasıyla hissediliyordu. Üzerine bir de defanstaki bireysel hatalar devam ediyordu.16. dakikada Adil Rami maçın başından beri sürdürdüğü hatalarına bir yenisini ekleyerek kalemizde golü görmemize neden oldu. Rami bir fırsat transferi olarak gerçekleştirildi. Acaba diyorum, biz mi Rami için bir fırsat olduk? Dün akşamki oyununa bakacak olursak, Rami sanırım ilk defa bir profesyonel müsabakada oynuyordu! Umarım kendisinden bekleneni kısa sürede vermeye başlar. Yoksa Jailson’dan formayı alması bu performansı ile imkansız.

Zanka ile 20. dakikada karşılık verdik ve oyunu 1-1’e getimeyi başardık. Pas oyunu ile rakip sahaya yerleşen takımımız ya atakları sonlardıramadı ya da son pasları vermeyi başaramadı. Oyun sıkıştığında oyunu açacak, atağın yönünü ani bir biçimde değiştirerek rakip defansın dengesini bozan pasları atan Emre olmayınca bu sezon izlemeye alışkın olduğumuz takım ruhu yansımadı sahaya.

Emre oyuna girdikten sonra

Arayışlamarımız devam ederken Kruse girdiği birden fazla net pozisyonda çerçeveyi bulamadı. Zaten bana göre Kruse gol atmak için değil, gol pası vermek için yaratılmış! Kruse’nin kaçırdığı her pozisyondan sonra, Vedat oyunda olmasına rağmen neden onun yerine Kruse pozisyonalara giriyor diye düşünmeden edemedim. Bana göre Vedat çok fazla geriye gelip pas almaya çalışıyor. Sanki Kruse onun yerine bu işleri yapsa, son vuruş konusunda Kruseden daha iyi olan Vedat daha çok pozisona girecek ve daha çok gol atacak diye dşünüyorum. İçeride oynadığımız maçları Emre olmadan bir şekilde kazanabiliriz ama deplasmanda işimiz bir hayli zor olacaktır. Hele ki deplasman ya da iç saha hiç farketmez, oynayacağımız debilerde kazanmak çok zor olur. Bu yüzden Ya Emre sakatlanmadan bu sezonu tamamlayacak ya da Ersun Hoca Emre’nin yokluğunda farklı bir oyun stratejisi belirleyecek. Yoksa hiç ummadığımız maçlarda çok canımız yanacaktır.

Şimdi her şeyi bir kenara bırakıp, önümüzdeki hafta Türk Telekom Arena’da oynayacağımız Galatasaray derbisi için kenetlenme zamanı. Bozuk sicilli zihniyet, hafta içinde ortamı germek için elinden geleni yapacaktır. Kalite farkı saha içinde ve saha dışında kendini gösterecektir… Kazanmak için gidiyoruz!

 

 

Kısa değerlendirme;

Emre’nin olmadığı her maç zor geçecek

Gustavo daha çok inisiyatif almalı

Ozan müthişti

Altay geçen haftaya rağmen özgüvenli

Jailson artık gerçek bir stoper

Deniz formayı zor verir

Adil Rami devre arasında gidebilir

Kruse şanssız ama klas

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.