Fenerbahçe’nin yeni teknik patronu Phillip Cocu sezon öncesi tüm merak edilenlerle ilgili kulüp televizyonu FB TV’ye önemli açıklamalar yaptı.

Hollandalı teknik adam Cocu, Fenerbahçe’nin transferde izlediği politikayı aktardı. Fenerbahçe Teknik Direktörü Phillip Cocu, FB TV ekranlarında takım ve transferlerle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

İşte Phillip Cocu’nun açıklamaları…

Cocu: “Son derece pozitif bakıyorum. Antrenmanlara başladığımız için mutluyum çünkü bizim için en önemlisi futbolcuları daha iyi tanımak şu anda bu yoldayız.”

BU KULÜPLE AKLIMDA KALAN ŞEY…

Futbolculuk dönemlerimdeki videolara bakmak harika. Şu anda bakmakta güzel duygular oluşturuyor. Benim futbola karşı büyük tutkum var. Yaptığım işi çok seviyorum. Ancak, futbolcu olmak bambaşka bir şey. Geçmişe gitmek benim için de harika duygular oluşturuyor. Bu kulüple ilgili aklımda kalan şeyler etkileyici atmosferlerdir. Yani dolu statlarda oynamak ister futbolcular ve eski kulüplerimden Fenerbahçe ile ilgili aklımda kalan bu. Taraftarlarımız umarım bu sezon stadyumu doldururlar. Futbolcularımıza her dakika destek verirler. Futbolcuyken tecrübe ettiğim bu atmosferi teknik direktör olarak da yaşarım umarım.

BU FORMAYI GİYİYOR OLMAKTAN ÖTÜRÜ GURUR DUYMALIYIZ

Öncelikle taraftarlarımızın yeni sezon için bu kadar büyük bir coşku duyduğu haberini almak mutluluk verici. Futbolda pozitif bir ortam oluşturduğunuzda ve düşündüğünüzde hedeflerinize ulaşmak için büyük bir adım atmış oluyorsunuz. Hedeflerimize ulaşmak için bunun temal bir nokta olduğuna inanıyoruz. Başarılı olmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Her maçta sahaya çıkarken, bu formayı giyiyor olmaktan gurur duyuyor olmalıyız, her maçın her saniyesinde. Tüm ekip olarak bir aile atmosferi oluşturmalıyız. Olumlu davranışlar içerisinde olmalı, pozitif düşünmeliyiz. Gerçekten yürekten inanırsak başarılı oluruz. Çok çalışmalıyız. İstekli olmalıyız. Takımı fiziksel ve taktiksel olarak takımı en iyi şekilde hazırlayacağız. Herhangi bir şey için söz veremem. Kulübü en iyi şekilde temsil etmek için elimizden geleni yapacağız.

GUUS HIDDINK VE DIRK KUYT İLE KONUŞTUM

Burada çalışmış bazı insanlarla konuştum. Guus Hiddink ile özel bir ilişkimiz var. Kariyerimde de önemli yer teşkil ediyor. Futbolcu iken onunla beraberdim. Bu kulübün ne anlam ifade ettiğini ve ligi anlattı bana. Dirk Kuyt ile konuştum. Kulübü çok çok iyi tanıyor. Dirk ile kulüp ve şehirle ilgili sohbetlerimiz oldu. Genel resmi oluşturabilmekti amacım. Yeni bir yolculuğa çıkıyorsunuz, oyuncuyken de bir yerden bir yere gitmeden önce bunu yapardım. İkna olmam gerekiyor bir yere gitmeden önce. Doğru bir yer mi, bana uyacak bir yer mi diye düşünürüm. Antrenörken de bu konuşmaları yapmaya çalışıyorum. Fenerbahçe ile ilgili kimle konuşsam çok pozitifti.

KAYBETMEYİ SEVMEM, NE MAÇTA, NE DE KART OYUNUNDA

Fenerbahçe gibi büyük takımlar saha içinde inisiyatif almalı. Topa sahip ve sert bir takım severim ben de. Ama saha içerisinde doğru dengeyi yakalamamız lazım. Oyun kuran, dengeleyen bir takım olmalıyız. Bunun yanında doğru bir karışımı sahaya yansıtmalıyız. Bunu sergilerseniz maç kazanma yolunda olursunuz. Bizim maç kazanmamız gerekiyor. Ben kaybetmeyi sevmem, ne maçta, ne de bir kart oyununda. Son saniyeye kadar, son düdüğe kadar en iyi skoru almak için elimizden geleni sahaya vermeliyiz. Futbol oynama şeklimiz bu olmalı. Antrenmanlarda bunun üzerine çalışıyoruz. Benim futbol prensibimde pas önemli. Paslar üzerinde çalışıyoruz. Daha üretken olur, rakibin 1 adım önüne geçersiniz. Oyunu kontrol eden, oyunu domine eden, hücumda yaratıcı olan bir oyun istiyoruz. Kanat ve hücum oyuncularımız top ayaklarındayken özgür olacaklar. Topsuz oyunda herkes disiplinli olacak. Yumuşak olmalıyız. O dengeyi iyi bir şekilde sağlamalıyız. Eğer bu dengeyi sağlarsak hem içeride hem dışarıda kazanan bir takım oluruz.

FUTBOLCULARA TAKTİK ÇALIŞMALAR YAPTIRIYORUZ

İlk 1.5 haftalık dönemdeyiz. En önmeli kısım fiziksel çalışmalar oluyor. Oyuncularımız tatilden geldiler. Her idmanda, en azından 1 taktik çalışma yapıyoruz. Onlardan ne istediğimizi, ne beklediğimizi onlara göstermek istiyoruz. Top koruma oyunları oynuyoruz. Dün 9’a 7 oynattık. En hızlı şekilde anlasınlar istiyoruz oyun felsefemizi. Biz gösteriyoruz, onların ne kadar anladığını da gözlemliyoruz. Oyuncuların şunu anlamasını istiyoruz, hep birlikte başaracağız, 7-8 oyuncuyla değil. Tüm oyunclar olmalı. Sahada olmayan oyuncular da sahadakiler kadar önemli. Bir bütün halinde olmalıyız. Doğru pas ritmlerini oturtmaya çalışıyoruz. Oyun tarzımızı, nasıl oynayacağımızı, ne beklediğimizi aktarmaya çalışıyoruz. Zaman alacak. Doğru aklı sahaya yansıtmak önmeli. Bu işin pratiğini yapabileceğimiz maçlar da olacak. Kafamızdaki düşünce, 7-8 Ağustos’taki ilk maça hazır olmak.

PHILLIP COCU’DAN TRANSFER AÇIKLAMASI!

“Gerek sayın Comolli’yle, gerek Sayın Başkan ile oyun fikirleri, neler yapacağımız ile görüşlerimizi paylaşıyoruz. Bazı sınırlar var. Doğru çözümü bulmak daha fazla zaman alabilir. Benim inancım şu şekilde, daha doğru karar vermek için daha fazla zaman gerekiyorsa öyle olsun. Aceleci olmadan doğru kararları vermek istiyoruz. Çok çalışıyoruz transfer için. Hangi bölgede hangi oyunculara ihtiyacımız var. Gerekli analizleri yapıyoruz. Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde bazı açıklamalar yapmak istiyoruz.

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.