Habertürk yazarı Meriç Müldür’ün kaleme aldığı yazı: Fenerbahçe’nin Braga maçında uğradığı haksızlıklar ve öncesindeki 3 Temmuz sürecinde yaşananlardan ötürü uluslararası bir başkanlık seçiminde TFF sözünü yerine getirmediğinden dolayı TFF söz veriyorsa tutacak şeklinde açıklama yapan Başkan Aziz Yıldırım’ın Galatasaray-Beşiktaş karşılaşmasının ardından şeklindeki konuşmasının perde arkasında ise Türkiye Kupası çıktı. Yıldırım Fenerbahçe teknik direktörü Pereira’ya Konya ile oynanacak yarı final rövanş karşılaşmasının 8 Mayıs’taki Galatasaray-Beşiktaş derbisinin ardından oynanacağını ifade ediyor.

Derbi mücadelesinin ertelenmesinden hemen sonra haftanın ilk gününe damga vuran Aziz Yıldırım’ın hocasıyla muhabbeti oldu. İlk olarak Federasyon bir söz veriyorsa yerine getirecek ifadesi büyük tepki görürken, TFF’nin Fenerbahçe’ye şampiyonluk sözü verdiği iddiaları gündeme getirildi. Bilhassa sosyal medyada infial yarattı ve spekülasyonlara yol açtı. Öte yandan pazar günü derbinin ertelendiği anlarda Pereira ile Samandıra’da yaptığı ayaküstü sohbetteki diyaloglardı. Burada ağzından çıkan Galatasaray-Beşiktaş karşılaşmasından sonra şeklindeki sözler ertelenen Galatasaray-Fenerbahçe derbisinin oynanacağı tarih ile ilgili olarak Federasyon ve Fenerbahçe gizlice anlaştı şeklinde yorumlanırken, iddialar ve ithamlar ayyuka çıktı.

AZİZ YILDIRIM 3 TEMMUZ’U KASTETMEDİ
İlk olarak Federasyon bir söz veriyorsa yerine getirecek. Dünya üzerindeki herhangi bir şahsa söz veriyorsa onu yerine getirecek söylemlerinin Fenerbahçe’nin şampiyonluğu ile de Türkiye Ligi ile de hiçbir ilgisi olmadığı. İşaret ettiği yer ve verdiği mesaj bambaşka diyen Meriç Müldür, 3 Temmuz sürecinde yaşananları kastettiğini düşünüyordum ki yanılmışım. Yıldırım’ın buradaki mesajı uluslararası bir başkanlık seçimi ile federasyonun bu seçim üzerine verip de yerine getirmediği bir söz. Bu olayın ayrıntısı da var fakat söz verdiğim için şimdilik bu kadarını yazıyorum diyen Meriç Müldür, Aziz Yıldırım bu noktaya niye dikkat çekiyor bu mesajı niye veriyor? diye de ekledi.

TFF’YE LOBİ SİTEMİ
Başkanın kastettiği FIFA’da ve UEFA’da Türkiye’nin hiçbir ağırlığının olmaması. Dünya Avrupa futbolunu yöneten kurumların hiçbir komitesinde profesyonel olarak çalışan temsilcimiz yok. Braga maçında yaşananlar hakem Ivan Bebek’in tutumu ortada. TFF olarak uluslararası alanda verdiğiniz sözü tutmuyorsanız da bu tür olayların Türk takımlarının başına gelmesi kadar doğal bir şey yok. Yıldırım bence mesajını vermek istediği nokta burası dedi.

MESELE DERBİ DEĞİL. KUPA.
Aziz Yıldırım’ın yine gündeme damga vuran Galatasaray-Beşiktaş maçından sonra ifadesinin de Galatasaray-Fenerbahçe derbisinin oynanacağı tarihle yakından uzaktan bir alakasının olmaması. Vitor Pereira ile yaptığı konuşmanın içeriği Ziraat Türkiye Kupası karşılaşmalarının programı ile ilgili olduğu. Bu maçların tarihleri konuşuluyor orada. Galatasaray-Beşiktaş arasındaki mücadele 8 Mayıs’ta yapılacak. Bu karşılaşmadan sonra kupa karşılaşmaları oynanacak. 11 Mayıs’ta Fenerbahçe-Konya ile Galatasaray-Rize kupa yarı final rövanş karşılaşmalarına çıkacak. Başkanın anlattığı konuşmanın detayı işte bunlar.

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.