Fenerbahçe Olağan Mali Kurul toplantısı pazar günü yapıldı.

Yakın tarihte katılımın bu kadar az olduğu bir kongre hiç görmemiştim.

Geçen yıl seçimli kongrede 20.736 kişi oy kullanmıştı ancak dünkü katılımcı üye sayısının 1500 kişiyi zor bulması üzücü bir o kadar da düşündürücüdür.

Dün yapılmak istenen ne idi .Bir mesaj mı vardı, kırgınlık mı ,dargınlık mı ,hayal kırıklığımı adını koyamadım ama olağan dışı bir kongre idi.

Sabah Faruk Ilgaz ve Dereağzı havuzları kongreden çok çok kalabalıktı. Yani sınav, sıcaklık, tatil, babalar günü vb. şeyler inanın bahane değil. Başka bir sorun var ve bu irdelenmeli.

Bu Genel Kurul da Sn. Ali Koç un çok önem verdiği tüzük değişikliği oylanacaktı. Birde ibra meselesi vardı. İbra meselesi zaten geçen kongrede oylanmıştı, ancak özellikle sosyal medya etkisi ile tekrar gündem oldu ama aklı selim galip geldi ve gündem den çıkartıldı. Doğru olanda bu idi.Doğru karar alındı.

Bu arada kongre bomboş olunca değerli üyeler mikrofon başına geçip fikirlerini söyledi, eleştirilerini yaptı. Kimi Hulusi Belgü gibi komik duruma düştü,kimi dili döndüğünce bir şeyler anlattı. Konuşmalar konusunda ne yapılabilir bilmiyorum ama gereksiz uzuyor ve ciddiye de alınmıyor.Buna mutlaka bir düzenleme getirilmeli.

Konuşmacıların hemen hemen tamamı benim de özellikle twitter da yazdığım şeylerden dert yandılar. Neydi bu başlıklar ?

-Comolli

– Yanlış transferler

– Bayramlaşma düzenleyip  yönetimin katılmaması.

– İstanbul dışı maçlarda üyelerin bilet bulamaması

– Ersun Hocanın oğlunun kulüpte menajerlik  yapmaması (Bu ilginç ve dikkat çekici idi ve başkan gerekeni söyledi.Umarım bunu Ersun hoca ve oğlu duymuştur)

Çok güzel konuşmalar vardı. Bir üyemiz Sn. Başkana öyle iltifatlarda bulundu ki nereye kadar gidecek diye Başkan dahil hepimiz merak ederken, arkadaş konuşmanın sonunda yeni bir kavram çıkarttı. Biz ”LOSER BAŞKAN” istemiyoruz artık dedi.

Çok ama çok şaşırdım. Bir insana bu kadar övgü düzdükten sonra LOSER BAŞKAN demek çok ilginç ti.

Genel Kurul un sonuna doğru toplantının oylama bölümüne geçildi.

Oylama bölümünde ilginç şeyler oldu. Önce disiplin cezası alanların affı oylandı. Tribünde benim oturduğum koltuğun tam arkasında Sn. Ogün Altıparmak oturuyordu. Disiplin oylamasında sıra Okan Altıparmak’a geldiğinde birden bir gurubun yoğun küfür ve hakaretleri küfürleri duyuldu.

Bu küfür ve hakaretler çok sakin giden kongrede birden gergin bir ortam yarattı.

Ogün abi küfürlere çok üzüldü ve fenalaştı. Ben sağlık açısından yardımcı olmak isterken bir anda yanımda Sn Başkan Ali Koç’u gördüm. Nerden, nasıl o kadar hızla geldi anlamadım. Ogün abiyi sakinleştirdi ve ona;

Ogün Abi üzülme ben çıkıp kendisinin af edilmesi yönünde GK ricada bulunacağım dedi ve dediğinide yaptı. Çık şık ve kibar bir davranıştı ama 196 ya 123 oy oy ile kabul görmedi.

Burada kişi sayısı çok önemli idi. 196+123= 319 kişi. Koskoca kongrede kararlar için bulunan üye sayısı 319 kişiydi.

Bu gerçekten utanılacak bir rakam. Bilanço- Tüzük- İbra- İhraç gibi çok önemli kararların alınacağı kongrede 319 kişinin oyları ile kabul yada reddedilmesi kabul edilemez ve vicdan sızlatıcı bir durum. Geçen yıl aynı ayda,aynı sıcakta, yine bir sınav günü yaklaşık 21.000 kişi vardı kongrede. 

Başka bir üzücü durum üye aidatlarını yatıran kişi sayısı idi.Bunu yazmıyorum çünkü utanç verici.Aylığı 4 TL ye tekabül eden bir rakamın ödenmemesi kabul edilemez ve ayıp bir durumdur. Umarım bu komik rakamı bile düzenli ödemeyen üyelere bir yaptırım uygulanır.

Özetle bir kongre daha böyle geçti. 500 metre ileride havuza girip kongreye gelmeyen üyeler neden gelmedi. Bu kadar önemli konular varken neden 319 kişi kararı ile kongre tamamlandı.En kritik ve üstünde durulması gereken konu budur.

Yukarıda yazdıklarımın tamamını önce Sn. Başkan, ve YK’nın iyi analiz etmesi, koskoca FENERBAHÇE SK Genel Kuruluna katılımın bu kadar komik olmasının sebeplerini, gerekiyorsa tek tek her üyeyi aranarak öğrenilmesi ve gereğini yapmaları gerekmektedir. Zira bu hiç normal bir durum değil.

Ben oraya gelip Fenerbahçe’de neler oluyor diye merak eden herkese,toplantının sonuna kadar kalıp oy kullanan 319  kişiye teşekkür ediyorum.

Üyelik sadece başkanlık seçiminde oy kullanmaktan ibaret olmamalı, lakin bu tür bir üyelik imkanı hiçbir kulüpte yok. Umarım bunun kıymetini biliriz.

Saygı ve sevgilerimle

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.