Fenerbahçe ile ilk kez, 2013-2014 sezonu öncesi, kendisiyle görüşüldükten 1 ay sonra sözleşme imzalanmasıyla yolları kesişti. 2013’te 1 yıllık sözleşme imzalayan Yanal, ilk sezonunda 79 golle takima yaşattığı aşampiyonluktan sonra, 2 yıl uzattığı sözleşmesinde, 2014-2015 sezonunu göremeden görevinden ayrıldı.

79 golle, nisan ayinda, Türkiye liginin en erken sampiyonluklarindan birini kazandıran Ersun Yanal, yönetim tarafından sportif açıdan hiçbir gerekçesi olmayan, “özel nedenlerden” dolayı görevine son verildi. İşin acikcasi o dönemki yönetimimiz basariyi cezalandirmisti.

Kendisini Fenerbahçeli hisseden her taraftar; kendisine haksizlik yapildigini ve bazı şeylerin yarim kaldığını biliyordu. Elbet bir gün yarım kalan şeylerin tamamlanacaginin bilincindeydi. 4.5 sene sonra gerçekleşti bu durum her ne kadar geç kalınsa da…

Taraftarın Ersun Yanal’i bu kadar istemesinin, beklemesinin elbette gerekçeleri var. Bunun en önemli nedeni takımımızın kimyasına uymasidir. Gerek çalışmasıyla (antrenman metodları, bilimsel yöntemleri futbolla kaynastirmasiyla) gerekse ozguveniyle (“Fenerbahce savunma yapmaz, yaptırır.”) Fenerbahçe taraftarını derinden etkiledi. Bu örnekler sadece bazıları. 

Ersun Yanal, takimimiza şampiyonluk yaşatmış bir hoca olarak gönlümüzde yer etmistir. Elbette kimsenin elinde sihirli bir değnek yok. Bir başarı gelecekse yönetim, teknik ekip, futbolcular ve en önemlisi taraftar desteğiyle birlik-beraberlik sağlanacaktır. Başarının tek sırrı budur. Işimizin zor olduğu aşikar. En zor görevde Sayın Ersun Yanal’in. Böyle sıkıntılı bir süreçte takımımızın sorumluluğunu aldı. Koşa koşa gelerek aldı hem de.

Hani olur ya;

Filmlerde işin en kötü gittiği, herkesin umudunu yitirdiği bir an olur. Sonra eski bir tanıdık ortaya çıkar ve sen kaybetmeyecegini bilirsin.

Özgüveni eksik, kendini gösteremeyen, teknik acıdan da vasat bir kadroya sahibiz. Hocamizin işi gerçekten çok, zor ama olsun. Biliyoruz ve inaniyoruz. Cunku en güzel başarılar, zorlu yollardan geçer. Ve bildigimiz tek bir sey var:

Teknik direktörümüz Sayın Ersun Yanal’in da dediği gibi: 

“Mutluluk, Fenerbahçe’de olmaktır.”

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.