A Milli Takım‘ın İsveç ile oynadığı hazırlık maçında futbolcularımızın büyük çoğunluğu karşılaşma eksikliğine rağmen umut veren bir futbol oynadı. Bütün futbolcularımızda iyi futbol oynama, kazanma arzusu çok güzeldi. En önemli artı ise topa sahip olma oranımız beklenenin üstüne çıktı. Fakat unutulmamalı hazırlık karşılaşmaları saha içi eksikleri teşhis etmek için önemli bir fırsattır. İlk yarı kontrol tamamen elimizde olmasına aynı zamanda oyunu sürekli karşı alana yıkmamıza rağmen üretken olamadık. Buna rağmen rakibimiz bu yarıda 3 kez kalemize gelebildi. Bu pozisyonlar golle bitebilirdi. Şunu çıkarmamız gerekiyor, hücum anlayışımızda pozisyon veriyoruz.

Maçın ilk 20 dakikasında etkili hücumlar yaptık aynı zamanda pozisyonlar bulduk. Sebebi ise skor dezavantajında olan İsveç’in risk alması oldu. Biz de karşı alandaki genişlikten faydalandık lakin kapalı savunmalara karşı set oyunumuz hala iyi gözükmüyor. Bir de alışıla gelmiş kalemize gelen duran top rahatsızlığımız hala halledilmiş değil. Şampiyonluk yarışının da nefes nefese gittiğini düşünürsek Cenk yedek kalıyor.

Milli Takımımız’ın Euro 2016‘daki en büyük sorunu birçok futbolcunun karşılaşma eksiklikleri. Mücadele eksiği bir oyuncuyu hem fiziki kondisyon olarak olumsuz etkiler hem de mücadele içindeki icraatlarına kısıtlama getirir. Fenerbahçeli Ozan Tufan, Fatih Terim’in en güvendiği isimlerden fakat Fenerbahçe’de çok az şans buluyor. Bunun yanında Arda da Milli Takımımız için çok önemli bir isim. İsveç karşısında çok özverili aynı zamanda hırslı olmasına rağmen fiziki yetersizliği kendisini gösterdi. Bu yılki şartlardan istenilen güçte olması mümkün görünmüyor. Atletico Madrid’in oyun modeli ve mücadeleye dayalı tüm oyuncuların üst düzey fiziki direnç gösterdikleri bir takım bu yüzden Arda Atletico’da sürekli görev alıyor ve savunmaya yardım ediyordu oyunu teknik açıdan dizayn ettiğinden de ağır mesai harcıyordu.
Ancak şuan durum çok farklı durumda Ocak ayına kadar transfer yasağına takılarak geçirdiği dönemin ardından görev aldığında da Barcelona pas trafiğinde fiziki olarak zorlanmıyor. Arda’nın yapısı orta saha formatına uygun değil ve ileri uçta da öyle futbolcular var ki ceza ve sakatlık dışında şans bulması mümkün değil. Ama her şeye rağmen Arda kendisini özel olarak hazırlayarak Avrupa Şampiyonası kampında da performansını zorlayıp elinden geleni yapacaktır.

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.