Lafı dolandırmadan konuşmak gerekirse, kulüplerin bol keseden yabancı takviyeleri ile 21. yüzyılın en çetin mücadelesine aday bu sezonda kimse formasına tarihine şöhretine güvenmemeli. Bu takımlardan biri de Fenerbahçe.
Lig de beş takımın şampiyonluğa oynadığı aşikar diğerlerinde de ekmek aslanın midesinde.
Ve Göztepe…
Lige 14 yıl aradan sonra dönmüş tam 16 transfer yapmış. Bunlardan biri de Sabri. Onun dışında tamamı yabancı on birle sahada ki geçen sezondan bir topçusu kalmış. Yani Frankfurt hava alanı gibi takım.
Ama alışma, yabancılık çekme, uyum sağlama derdi yok eloğlunun ve takır takır oynadı.
Bilhassa ilk devrede Fenerbahçe’ye baskı yapıp kendi sahasında hapsetti ve oyunu ortada sıkıştırdı. Fenerbahçe’nin pas oyununu bozdu ilerde çoğalmasına engel oldu.
Son çare olarak bir tek Alper kaldı oyunu ileri taşıyacak adam.
Peki neden? Çünkü Aykut Kocaman temkinli olmayı tercih etmiş ve savunmanın önüne Topal ile Souza’yı dikmişti yine.
Yani nerede kalmıştık diyordu hoca… Bu Fenerbahçe’nin geçtiğimiz sezondan farkı sağdaki arkalı önlü Isla-Dirar ile tüm yük sırtına bindirilen Valbuena’ydı.
Bu durumdan dolayı yakında isyan eder Fransız. Oyuncu geriye gelip top almak sağ-sol demeden kanatları harekete geçirmeye uğraşmak onda ve gerisi sanki halı sahada.

Buna Isla, Dirar da dahil… Yani henüz tanıtım kasetlerindeki klasa ulaşamadılar.
Çalışmayan kanatlar, hareketsiz forvet ve miskin paslarla nasıl iyi başlayacaktı Fenerbahçe lige.
Yeni transferler Giullano, Ekici, Soldado elbet monte edilecek bu takıma fakat o sırada çok değerli puanlar kaybedilebilir… Çünkü bu ligde ekstra puan kazanmak hayal gibi ayağına geleni tepmek ise sakarlık değilse gaflettir.

Van Persie’ye takmış olanlar var yarım yamalak diye yani hakkını yemeyelim sakat yıldızın sahada kaldığı 68 dakikada çok iyi durumda olsa da fark etmezdi çünkü hayal gibiydi ona topla buluşmak arkadan destek bulmak. Aslında bakın iki kere pozisyon buldu ve birincisi 38. dakikada.
Bunların yanı sıra bir de Volkan var tabi… Yani zaten formsuzdu ve 8. dakikada Castro’nun uzak şutunu tutup içeri atarak hem o sırada galip durumdaki Fenerbahçe’nin moralini bozdu hem de bu sezon ilk kaleci olma ihtimalini dibe vurdurdu. Bu durumdan dolayı en azından dinlenmesi lazım Volkan’ın. Eğer oynarsa bu moralle kart görüp dinlenir.

İkinci devrede oyunu biraz daha genişletmeye çalıştı Fenerbahçe. Ardından Göztepe de ona uydu. Ancak daha açık bu oyunda golü bulan ilk taraf Göztepe oldu. Neden mi? Çünkü ev sahibinin hücumunda beş Göztepeli Fenerbahçe sahasına doluşuyor ve Fenerbahçe atağında bir bilemediniz iki forvetin rakip ceza alanında becerisine kalıyordu pozisyon yaratmak. Sarı lacivertliler ise duran topa Skrtel’in kafasıyla beraberliği buldu.
Bu golden sonra Aykut Hoca Dirar’ın yerine Aatıf’ı ve Van Persie’nin yerine Ahmethan’ı sürdü sahaya. Teknik taktik değişiklik olmasa da İzmir sıcağından nefesi tükenenleri yenilemek için olsa gerek.

Çünkü oyunda bir şey fark etmedi hatta tersine…
Fenerbahçe yine kötü başladı lige… Fakat merak etmeyin Aykut Hoca’nın dediğine göre “bir ay üç hafta kaldı” düzelmesine

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.