Dün sezonun ilk yarısının ve 2019 yılının son maçı için sahadaydı Fenerbahçe.
Geçen hafta muhteşem seyirci ve oyuncuların sahaya koyduğu karakter ile kazanılan derbi den sonra bu maçta alınacak 3 puan çok önemli idi.

Geçen hafta oynanan derbi maç sonrası başlayan ve hafta boyunca devam eden demeç ve tweet savaşları sonunda herkesin olduğu gibi benimde gözlerim maçın hakemi H.Umut Meler in üzerinde idi.
Yıllardır alışık olduğumuz senaryo tekrarlanıyor ve maçı MHK isteklerine göre İDARE etmek için atanan H.Umut Meler üzerine düşeni fazlası ile yerine getiriyordu.
Vedat Muriqi’e yapılan penaltı verilmiyor, Gustavo ya yapılan bariz kırmızı kartlık pozisyon es geçiliyor ve VAR hakemi de H.Umut Meler’e sonuna kadar destek oluyordu.

Şayet bu maç Fenerbahçe’nin özel ayaklarından Deniz ve Jailson’un golleri ile kazanılmasa bu hafta çok farklı şeyler konuşuyor olacaktık.

Maç boyunca hiçbir pozisyona girmemeyen, kalesine gelen ilk topta yine gol yiyen Fenerbahçe’yi önce Deniz’in mükemmel frikik golü, sonra da Jailson’un 32 metre den attığı muhteşem füzesi kurtarıyor ve devre arasına mucize bir galibiyet ile giriliyordu.

Jailson öyle bir gol attı ki herkesi kurtardı. Bu gol başta Fenerbahçe’yi, sonra H.Umut Meler’i ve en önemlisi de Ersun Yanal’ı ipten aldı.

Sezon başından beri organize hiçbir oyunu olmayan, kaderi duran toplar ve uzaktan vurulacak şutlardan gelecek gollere kalmış, kalesine gelen ilk toplara  Fenerbahçe bu hafta da hiçbirşey oynamadan yine bir duran top ve uzaktan şut ile 3 puanı alıyordu.

Bu galibiyet alınacak radikal kararları, basın açıklamalarını, özetle Fenerbahçe’yi orta ve uzun vade de kurtaracak şeyleri halının altına süpürdü.

Şimdi bizi özellikle ilk 6 haftası zor geçecek bir ikinci yarı bekliyor.

Deplasman kabusunu göz önüne alırsak Gaziantep, Trabzon, Ankaragücü deplasmanları ve iç sahada oynanacak M.Başakşehir, Alanya ve Galatasaray maçları belkide tüm sezonun nasıl şekilleneceğini belirleyecek.

Devre arası yapılacak transferler hayati önem taşıyor Fenerbahçe için. Eksik yerler, yanlış yapılanlar, tesbit edilerek doğru hamleler yapılırsa bu oyuncu gurubu şampiyon olacak kalite ve kapasitede.

Geçen sezon ortasından beri tam 1 sezonluk performansı kötü ötesi olan Ersun Yanal, genç ve geleceği parlak olmasına rağmen çok büyük hatalar yapan kaleci Altay, ve pozisyon alması hala öğretilemeyen stoper mevki Fenerbahçe’nin en zayıf yanı.

Sürekli önümüze konulan mali tablo sıkıntısına rağmen bu mevkiler yerine yine gereksiz ve pahalı transferler yapılıp, oynatılmayacak oyuncular transfer edilir ve aynı teknik direktör ile devam edilir ise (ki görünen o) Fenerbahçe’yi hiçte kolay olmayan bir ikinci yarı bekliyor.

Umarım tesbitlerimde ben yanılırım, Fenerbahçe tüm bu idari ve yönetimsel sıkıntılara rağmen ipi göğüsleyen olur.

Ancak ben ve benim ile aynı fikri paylaşan, fenomen olmayan ve maddi bir amaç gütmeden gerçekleri yazmaya çalışıp eksikleri gösterenlerin görüşleri doğru çıkar ise o zaman tartışılan sadece Fenerbahçe teknik direktörü değil başkanı olur.

Yanılmayı tercih eder, tüm Fenerbahçe camiasına mutlu, huzurlu ve şampiyonluk ile geçecek yeni bir yıl dilerim.

Ahmet KEÇELİ

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.