İzmir’de Otobüs Şoförlerinin Saçtığı Dehşet

İzmir  birkaç gün önce Özel Toplu Taşıma Araçları’nda (ÖTA) şoförlük yapan bir otobüs şoförünün yolculardan birisine tecavüz ettiği haberi ile sarsılmıştı. Ulusal basında da dikkat çekici bir şekilde yayınlanan haberin etkisi geçmeden yani bir gün sonra, başka bir ÖTA otobüs şoförünün yolcu alma konusunda tartışma yaşadığı dolmuş şoförünü tabanca ile vurarak öldürdüğü haberi yankılandı.

İlk olay henüz soruşturma aşamasında bulunuyor. Yolculardan birisine tecavüz ettiği iddiası ile tutuklanan otobüs şoförü hakkında açılan dosya soruşturmada ele geçirilen bilgiler arttıkça daha da kesinleşecek. İkinci olaydaki durum ise biraz daha net olarak görünüyor. Sabah saatlerinde yolcu alma konusunda tartışma yaşadığı belirtilen otobüs şoförünün, tartışmada karşısında yer alan dolmuş şoförünü tabanca ile vurarak öldürdüğü kesin olarak biliniyor. Dolayısıyla söz konusu olan otobüs şoförü tutuklanmış durumda bulunuyor. Art arda yaşanan iki dikkat çekici olay, özel halk otobüslerini kullanarak ulaşımlarını sağlayan kişiler arasında endişe yaratmış gibi görünüyor. Ancak yetkililer bu olayların münferit olaylar olduklarını ve özel halk otobüsleriyle seyahat etmeyi tercih eden kişilerin endişelenmelerine gerek olmadığını belirtiyorlar.

İki olay çok kısa aralıklarla meydana geldiği için özel halk otobüsü şoförlerinin farklı bir sıkıntıları olduğu iddiası ise doğrulanamadı. Dolayısıyla tecavüz ve cinayet suçlamaları ile tutuklanan otobüs şoförlerinin işledikleri suçlarda herhangi bir ceza indirimi yaratacak etken olmadığı düşünülüyor.

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.