Ligin en etkili ve en çok pas yapan takımına karşı nasıl bir taktik anlayışı ile çıkacağımız merak konusuydu.  Fenerbahçe mücadeleye Trnava maçı kadrosuyla çıkarken, saha dizilişinde geçen maçtan farklı olarak 4-4-2 şeklinde çıktı sahaya. Düşme potasındaki utanç verici sıralamayla ilk düdüğün çalmasını bekliyoduk. İleride baskı yaparak başladık mücadeleye. Topsuz oyunda o kadar baskı yaptık ki “mengene” gibi sıkıştırdık Başakşehirli futbolcuları. İlk yarıda Ayew ile yüzde yüz gol pozisyonundan faydalanamadık. Ardından net pozisyonlar kaçırarak saç baş yolduk. Başakşehir’in pas oyununa güzel karşılık verdiğimizi düşünüyorum, zira kalemizde tehlike oluşturamadılar. O kadar konsantre olduk ki, oyun içindeki hataları ve takımın eksik yönlerini büyük ölçüde kapattık. Başakşehirli futbolculara nefes aldırmadık, her topa çok hızlı ve doğru bir şekilde bastık. Top bizdeyken de 3. bölgeye süratle taşıdık ve Başakşehir kalesinde tehlikeler oluşturduk. İlk yarının bitimine kadar her an gol atabilecek oyunumuzu sürdürdük. Geçen maçlara göre daha fazla oyuncuyla ceza sahasında gol aradık ama maalesef kaleci Mert’i bir türlü geçemedik. Güzel denebilecek bir oyunla ilk yarıyı 0-0 ile geride bıraktık.

Dipnot: Ali Palabıyık’ bütün taktir haklarını Başakşehir’den yana kullanması dikkat çekiciydi.

İkinc yarıya daha iştahlı başladık. İlk yarıdaki baskımızı artırarak oyunun hakimi olduk. Hatta Eljif Elmas ile net bir pozisyonda kafa vuruşundan faydalanamadık.

Cocu hatasını telafi etti…

Frey’in yerine Benzia’nın girmesiyle daha ofansif bir takım hüviyetine kavuştuk. Ardından taraftarın tepkisine maruz kalan, yürümekte zorluk çeken Reyes’in yerine Mehmet Topal’ın oyuna dahil olmasıyla daha iyi pas yapabilen ve Başakşehir’in  organize atak yapmasını engelleyen  bir orta sahamız oldu. Baskıya dayanmakta güçlük çeken Başakşehir, Fenerbahçe’yi durdurabilmek için sık sık taktik fauller yapmak zorunda kaldı. Son olarak, her şeyini ortaya koyarak oynayan ve mükemmel bir performans sergileyen Eljif Elmas’ın yerine Soldado oyuna girdi. Şanssızlıklar silsilesi ikinci yarıda da yakamızı bırakmadı. Girdiğimiz pozisyonları değerlendirememek üzerine rekor kırdık. Dakikalar ilerliyor, stres artıyor ama biz gol atamıyorduk. Oyun bu şekilde devam ederken yürekleri ağızlara getiren bir pozisyon yaşadık kalemizde. Başakşehir’in atağında, top ağlarla buluşmuştu ama ofsayt olan pozisyonda gol geçerli sayılmamıştı.
90+6…
Maçın sonlarına doğru iyice yorulan Fenerbahçe, pozisyona girmekte zorlandı. 90+3 te kalecimiz Harun mutlak bir gole engel olarak yüreklerimize su serpti.

Çok fazla mücadele eden, iyi niyetli,dağınık ama coşkulu oynayan bir takım vardı sahada. Haftalardır, öz güveni eksik, ne yaparsa yapsın kazanmayı beceremeyen bir takım bu kadar çok pozisyon kaçırırsa sahada verilen mücadelenin pek de önemi kalmıyor. İki haftalık milli maç arasında takımın seviyesi nereye ulaşır tahmin etmek güç. Liderin  10 puan gerisinde, ağır aksak ilerleyen bir takım kendisine çok büyük destek veren taraftarına karşı kendini nasıl affettirebilir? Tabii ki seri galibiyetlere başlayarak. Yönetimin alması muhtemel tedbirlere Cocu’nun yerine bir başka teknik direktörün getirilmesi eklenebilir. Ali Koç ve yönetimi hızını aldı bir kere…Geçtiğimiz milli arayı Cocu iyi değerlendirememişti; bakalım Ali Koç ve yönetimi bu milli arayı iyi değerlendirebilecek mi?

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.