Kabus gibi geçen bir sezonun ardından yeni sezonun tüm Fenerbahçe camiası adına hayırlı uğurlu olmasını dileyerek başlayalım.

Evet geçen yıl yapılan transfer hataları,yönetimsel zaaflar ve taraftarın kişilere platonik sevdaları ile koca bir yıl heba olmuş Fenerbahçe tarihinin en kötü sezonu geçirmişti.

Bu sezon sanırım geçen sezondan bazı dersler çıkartılmış ve özellikle birkaç nokta transfer ile Fenerbahçe  sezona geçen yıldan çok daha iyi bir kadro kurarak girmişti. Hazırlık maçları, özellikle Audi Cup ciddi endişeler yaratsa da aslında takımın kimyası ile fazla oynanmadığında iyi işler yapacağı sinyali Real Madrid maçında verilmişti.

Hazırlık maçları sırası ve sonrası özellikle TD ile yönetim arasındaki sürtüşme ciddi şekilde taraftara sirayet etmiş, transfer baskıları tavan yapmış, hatta bir gurup taraftar, fenomen denen bir gurup ile sözde muhabir (duyumcu) lerin dolduruşuna gelerek yönetime kampanyalar başlatmıştı.

Dün akşam rakiplerin kayıpları,taraftarın tribünleri doldurması ve oyuncuların kendine güvenleri ile Fenerbahçe bize harika bir maç izletti. Dün akşam Ozan ın Alanya da kendini nasıl bulduğunu, Max Kruse’yi,Vedat Muriqi’nin Fenerbahçe’nin aradığı forvet olduğunu, sol ayağını yürümek için kullanan Dirar’ın bu takımın her mevkiinde görev yapacak istek ve yürekle oynadığını,Emre’nin bu takımın sahadaki teknik direktörü olduğunu,iki yıl kiraya verilmek istenen Ferdi Kadıoğlu’nun bu takımda mutlak kalması gerektiğini hep beraber gördük.

Bu sene sadece Süper Lig’de mücadele edecek Fenerbahçe’nin kaynaklarını ekonomik kullanarak elindeki kadroya sadece bir sol bek takviyesi ile bir de olası bir sakatlığa tedbir olarak uygun bir santrafor ile bu ligi rahatlıkla götüreceği düşüncesindeyim. Yaklaşık 15 Milyon Euro ile 33 yaşındaki Kolarov kumarı çok riskli, lakin bir sakatlıkta son sözleşmesini yapacağımız oyuncuya verilecek bu rakamın telafisi olmaz.

Tüm bu artılara rağmen en önemli faktör Sn. Ersun Yanal dır. Şayet elindeki kadro ile enteresan futbol fantezileri denemez, oyuncuları kayıp etmez ise bu kadroyu çok rahat şampiyon yapabilir. Bu kadro Sn. Ersun Yanal’ın nasıl bir T.D.  olduğunu bize gösterecek kendisi için de bir sınav olacaktır.

Fenerbahçe camiası şampiyon olmak istiyor ise önce saha kenarı (T.D.) iyi olmalı, tribündeki taraftar maçı kopartana kadar platonik besteleri bir kenara bırakıp rakibi boğmalı, nasıl olacak bilmiyorum ama 90 dakika sona erene kadar en kötü oynayan oyuncuyu bile son düdüğe kadar desteklemeli. Bunu beceremez isek istediğimiz kadar transfer yapsak nafile.O yüzden önce Ersun Yanal,sonra biz taraftarlara görev düşüyor.

Yazıma son vermeden önce geçen yıl hiçbir suçu olmamasına rağmen yönetimin isteği ile kameraların önüne çıkıp anlamsız bir özür dileyen Volkan’a ne kadar kırgın olsam da,17 yılını bu kulübe vermiş,takımın sembolü bir oyuncuyu vefadan bahsederken bu şekilde kulüpten uzaklaştırmaya çalışan yönetim ve Sn Başkan ın bu büyük hatadan dönüp Fenerbahçe’ye yakışır şekilde davranmasını ümit ediyorum.

Hepimiz için mutlu bir sezon olması dileği ile,

M.Ahmet KEÇELİ (Twitter: Ahmet Keçeli)

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.