Şike kumpası davasında flaş isimden flaş itiraf geldi. Orhan Erdemli: FETÖ Fenerbahçe’ye kumpas kurdu.

Terör örgütü lideri Fethullah Gülen’in bir numaralı şüpheli, kapatılan Zaman gazetesinin firari Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, tutuklu Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, Gülen’in avukatlarından Orhan Erdemli, kapatılan Fatih Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, işadamı Muammer İhsan Kalkavan, eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Nazmi Ardıç, Mutlu Ekizoğlu da şüpheliler arasında yer aldığı şike kumpası davasına itiraflar damga vurdu.

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in 19 yıl avukatlığını yapan Orhan Erdemli dün Silivri’de görülen duruşmada Fenerbahçe’ye kumpas kurulduğunu ve bu kumpasın detaylarını anlattı. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada salonun boşaltılmasını isteyen ve sonrasında açıklamalarda bulunan Erdemli, FETÖ’nün yargı ve emniyet imamlarının ortak kumpasıyla Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve yönetimdeki diğer isimlere operasyon yapıldığını belirtti. Erdemli, firari savcılar Fikret Seçen, Zekeriya Öz, Trabzonsor’un avukatları firari Cemalettin Mutlu, Halil İbrahim Koca, Ali Çelik (tutuklu) ve operasyonu yapan emniyetçilerin koordineli bir şekilde hareket ettiklerini ifade etti. Erdemli özetle şunları aktardı.

Operasyonun yürüten dönemin Organize Şube Müdürü Mutlu Ekizoğlu’nun şahsi avukatlarından Cemalettin Mutlu (firari) mutlu operasyondaki bazı sanıklara giderek yardım talebinde bulunmuştur. Örgütle bağlantılı bazı avukatların operasyon yapılan isimlerin savunmalarını üstlenmesi kumpasın en büyük işaretidir.

Bunun hukuka aykırı olduğunu 3 Temmuz 2011 sürecinde o dönem operasyonu yapan emniyetçilere söyledim ve o zamanda hukuka aykırı olduğun söylemiştim. Çünkü o dönem gözaltına alınanlara ‘Yıldırım’ı verin akşama evdesiniz’ denildiğini duydum ve biliyorum.

Sivaspor Başkanı Mecnun Otyakmaz’ın avukatı olduğum için o dönem operasyonu yürüten Savcı Mehmet Berk’in odasına gittim. Kendisiyle konuşmak için üç tanık getirmiştim. Bunlar Sivas Valisi, Garnizon Komutanı ve belediye yöneticisi. Berk bana ‘Tanıklarını ne zaman isterseniz getirin ama sonucu değiştirmeyecek’ dedi. Benimle sert bir tonda konuştu.

MECNUN DAVANIN KİLİT ADAMLARINDAN BİRİ

Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Odyakmaz’ın avukatlığını yaptığı dönemde KHK ile kapatılan bazı yayın organlarında çalışan muhabirler tarafından kınandığını kaydeden Erdemli, “Bu muhabirler bana ‘Bu davada sizin ne işiniz var? Mecnun davanın kilit adamlarından biri. Bu adamın vekaletini bırakın’ dediler. Bu muhabirler arkamdan konuşmuş. Odyakmaz’ın avukatı olduğum için o dönem operasyonu yürüten Savcı Mehmet Berk’in odasına gittim. Kendisiyle konuşmak için üç tanık getirdiğimi söyledim. Savcı tanıkları ne zaman getirirsem getireyim sonuçların değişmeyeceğini söyledi” şeklinde savunma yaptı.

AZİZ YILDIRIM’I VERİN, AKŞAMA EVDESİNİZ

Sanık Erdemli, 3 Temmuz sürecinde operasyonu yapan emniyetçilere bunun hukuk dışı olduğunu aktardığını iddia ederek, o dönemde gözaltına alınan sanıklara “Aziz Yıldırım’ı verin, akşama evdesiniz” denildiğini duyduğunu savundu.

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.