Giuliano Terraneo daha önceki yıllarda danışmanlık hizmeti verdiği İspanyol kulübü Barcelona’daki mali uygulamaları Fenerbahçe’de de uygulama koydu.

Egemen Korkmaz, Emre Belözoğlu, Pierre Webo ve Dirk Kuyt gibi yüksek maaş alan isimlerle yolları ayıran ve 12 milyon euroluk tasarruf yapan İtalyan sportif direktör müsabaka başı ücretlerde de devrim gibi bir karar aldı buna göre futbolculara galibiyetlerde tam, beraberliklerde yarım karşılaşmalarda başı ücret verilmeye başlandı yenilgilerde ise hiçbir ödeme yapılmayacak

İtalyan Giuliano Terraneo’yu sezon başında sportif direktörlük görevine getiren Fenerbahçe’de birçok alanda yepyeni bir dönemin kapıları kendisine açılmış oldu.

Transfer konusunda önemli adımlar atan sarı-lacivertli kulüp profesyonel ekibin maaş sisteminde de önemli değişikliklere gitti 2003 yılında İspanyol devi Barcelona’da Jaume Llaurado’nun seçim takımda yer alan Terraneo o dönem kongreyi kazanan Joan La Porta’nın yönetiminde CEO pozisyonunda görev alan Ferran Soriano’nun uygulamalarını 2015 yılında Fenerbahçe’ye uyguladı.

Öncelikle tıpkı Ferran Soriano’nun 2003-04 sezonu başında Katalan kulübünde hayata geçirdiği gibi maaş sistemini düzenleyen ve özellikle müsabaka başı primlerde farklı kuralları yapan Giuliano Terraneo İspanyol devi Barcelona sistemini kanarya kulübe getirdi takımda yüksek maaşı olan Emre Belözoğlu, Bekir İrtegün, Selçuk Şahin, Egemen Korkmaz, Pierre Webo, Mert Günok ve Dirk Kuyt gibi tecrübeli isimlerin ayrılmasıyla önce 12 milyon euroluk ciddi bir tasarruf yapıldı.

Kupada sona erdi

Fenerbahçe’de çok tartışılan müsabaka başı ücretlerde de rotasyona gidildi buna göre yerli ve yabancı tüm oyuncular galibiyetlerde tam beraberliklerde yarım maç başı prim alacak mağlubiyetlerde müsabaka başı ücret ödenmeyecek Ziraat Türkiye Kupası’nda ise maç başı ücret uygulaması tamamen geride bırakıldı.

Ferran Soriano’nun Barcelona’da karşılaşmaların yüzde 60’ında oynama zorunluluğu ortaya çıkmasına benzer olan bu düzenle Fenerbahçe’nin ekonomik anlamda rahatlama elde etmesi tahmin ediliyor.

Farklı bir proje

Fenerbahçe’de futbol ekibinin idari sorumluluğunu İtalyan Giuliano Terraneo 2003 senesinde Barcelona’ya danışmanlık hizmeti veren ve o dönem İspanyol devi CEO olarak görev alan Ferran Soriano müsabaka başı ücretlerde yeniliğe giderek son senelerde Real Madrid baskısı altında kalan ekibi ayağa kaldırmaya çalışmıştı.

Örneğin futbolcuların bu primden faydalanması için yüzde 60 ila 45 dakikadan fazla süre sahada kalması gerekiyordu bu rakamı tutturamayan futbolculara sezon sonu yüzde 40 bonus veriliyordu Giuliano Terraneo da ilk kez görev aldığı Fenerbahçe’de benzer uygulamaları hayata geçirdi.

İrtibat uzmanı

Futbol dünyasını çok iyi tanıyan Giuliano Terraneo özellikle İngiliz ve İspanyol kulüpleri kurduğu iletişim ile avantaj sağlıyor hem kulüp yönetimlerini hem de teknik kadroları iyi bilen Terraneo Arsene Wenger’le birlikteliği kullanıp Arsenal Soriano ile iletişim kurarak Barcelona için görevler almıştı ülkesi İtalya’da da Inter ve Lazio’da aldığı görev sayesinde ciddi tecrübeler edinmişti.

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.