İstanbul’da hava bugün galibiyet için çok müsait. Stadı dolduracak taraftarımızın heyecanı sabahın ilk ışıkları ile birlikte daha da artmıştır diye düşünüyorum. Haftanın ilk iş günü olan pazartesi sendromuna bir de Beşiktaş derbisi heyecanı eklenmiş durumda. Dün yapılan antrenmanda taraftarımız takıma destek vermek için bir kez daha oyuncularla kenetlendi. Camiada muhteşem bir birliktelik havası var.  Galatasaray’ın Avrupa dönüşü Akhisar deplasmanında aldığı mağlubiyet bu akşamki maç için takımımızın iştahını biraz daha kabartmış durumda. Zaten bir türlü hem yönetimin hem de taraftarın güvenini kazanamayan Cocu için Beşiktaş derbisi kurtuluş savaşı demek! Yani klişe devam ediyor, bu maç 3 puandan daha fazlası demek! 

Cocu’da dahil tüm camia takımın mücadele gücünün düşük olmasından şikayetçi. Milli aradan sonra düzeleceğine inandığımız “takım olamama” durumuna bir de geçen sezondan kalma alışkanlığımız olan bireysel hataların devam etmesiyle maçlardan puan alabilmek neredeyse imkansız hale geldi.  Mevcut oyuncu grubundan taraftarın özlemini yaşadığı mücadele gücü yüksek, hırslı, doksan dakika konsantre olan bir takım oluşturmak Cocu’nun işi. Hocanın elinde yağ var, un var, şeker var. Malzeme yeterli ama helva yapabilecek usta bir el var mı? Bunun cevabını bu akşam alacağız.

İlk düdükten itibaren Cocu’nun orta saha ve stoper tercihi maçın kaderini belirleyecek pozisyonlar olacaktır. Şimdiye kadar Cocu’dan edindiğimiz izleminle Mehmet Ekici ve Mehmet Topal ikilisinin önünde Benzia’nın olması muhtemel. Stoperde Skrtel’in yerine yine çok iyi durumda olmayan Reyes olacaktır. Hasan Ali son antrenmana katılmış olmasına rağmen (stratejik olduğunu düşünüyorum) oynamayacağı söyleniyor. Benim gönlümden geçen tercihler ise Mehmet Ekici ve Jailson ikilisinin önünde Benzia’nın yer alması. Stoperde Reyes tercihinin yerine Mehmet Topal’ın görev alması takıma ve taraftarımıza güven verecektir. Yılların tecrübesi Volkan Demirel’in bu maçta görev alınacağı konuşuluyor. Haftalardır kenarda oturan Volkan’ın sadece derbi için kaleye geçecek olması birinci kalecimiz Harun’a nasıl bir duygu yaşatacak acaba? Ben öz güveni yerinde olan Harun’un bu maçta da kalede olmasını tercih ederim. Derbiden sonra Harun’a birinci kaleci olduğunu nasıl hissettireceğiz? Maçtan sonra umarım Cocu istifa etmek zorunda kalmaz!

Taraftarımıza bir çağrıda bulunmak istiyorum; lütfen Beşiktaş taraftarının günler öncesinden başlayan tahriklerine kapılmayalım. Maç boyunca tek işimiz takımı ateşlemek olsun. Saha içinde takımımızın olası hatalarını da cezalandırmak yerine öz güvenlerini yükseltecek, motivasyonlarını artıracak desteğimizi esirgemeyelim. İyi olan değil, Fenerbahçe kazansın!

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.