Fenerbahçe’nin Yandex ile yaptığı anlaşmadan sonra binlerce kişi FBYandex’i kullanmaya başladı.

FB Yandex arama motorunu 10 günde 400 bin kullanıcı indirdi. 1 milyon olan kullanıcı hedefi 2.5 milyona çıktı. Yandex Türkiye Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ; Herkes ‘Türkiye’de ne oluyor? dediği ve şaşkınlıkla izliyorlar ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe Futbol Takımı lig maçlarında forma göğüs reklamı için 3 yıllığına bilindiği üzere Yandex ile anlaşmıştı. Bu anlaşma çerçevesinde Fenerbahçe Yandex Browser (arama motoru) projesi de devreye sokuldu. Sarı-Lacivertli taraftarların Fenerbahçe Yandex’e olan ilgisi ise kısa sürede yüksek seviyeye ulaştı yalnız 10 günde 400 bin kullanıcı ekranında FB Yandex’i tercih etti. Habertürk’e konuşan Rusya merkezli Yandex’in Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mehmet Ali Yalçındağ çok kısa bir süre olmasına rağmen böyle bir rakama ulaşılmasını İnanılmaz olarak nitelendirirken ilginin çığ gibi büyüdüğünü belirten Yalçındağ Avrupa’daki bürolarımız bu işin kurucusu yönetim kurulu… gerçekten herkes gözlerini büyütmüş Türkiye’de ne oluyor diye şaşkınlıkla izleniyor dedi.

HEDEF 2,5 MİLYON

Yoğun ilginin yanı sıra uygulamanın mobil cihazlara da gelmesinin ardından hedefin 1 milyon olacaktı ancak hedeflenen kullanıcı hedefinin 2.5 milyona çıkarıldığını söyleyen Yalçındağ taraftarın projeye sahip çıkmasıyla hem şirketin hem de kulübün kazanacağını söyledi. Fenerbahçe’nin UEFA Avrupa Ligi maçını stadyumda Kulüp Başkanı Aziz Yıldırım ile birlikte seyrettiğini belirten Yalçındağ Başkan gördüğü herkese FB Yandex kullanıyor musun kaç defa arama yapıyorsun diye soruyor dedi. Taraftarda birlik-beraberlik var 10 günde 400 bin kullanıcı FB Yandex indirdi her gün ortalama 30 bin kişi yüklüyor ve eski arama motorunu iptal ediyor şeklinde konuştu. Yalçındağ  yapılan araştırmalara göre Yandex diğer arama motorlarına karşı aramada öne geçti Türkiye’de 37 milyon internet kullanıcısı var ve ayda 7 milyar arama yapılıyor yani bir internet kullanıcısı günde ortalama 8 arama yapıyor FB Yandex kullanan 400 bin kişinin ortalaması Türkiye’nin ortalamasına eşit tespitinde bulundu.

AZİZ BEY TRANSFER LİSTESİ YAPTI
Yaptıkları görüşmelerden sonra Yıldırım’ın kendisine bu çok zekice bir iş dediğini kaydeden Yalçındağ bana inandı ve başarı geldi Aziz Bey raraftarın istediği futbolcular kim olabilir?’ diye liste yaptı görüşmeleri başlattı dedi. 100 milyon dolara yaklaşan gelir elde etmek mümkün 1 milyon kişinin günde ortalama 25 arama yapıp bunu 1 yıl sürdürmesiyle kulübün toplam 36-40 milyon dolar kazanacağını kaydeden Yalçındağ Aziz Bey rakam 2 milyona çıkarsa 70-100 milyon dolar arası kazanç olacağına inanıyordu projemiz bunun üzerine kuruluydu dedi. 18 Eylül’de Android 18 Ekim’de de İOS için mobil uygulama çıkacağını ifade eden Yalçındağ şöyle devam etti hedefe çabuk ulaşacağımızı düşünüyorum 2.5 milyon kişi günde ortalama 8 arama yapsa kulüp 40-50 milyon dolar 15 aramayla 100 milyon dolar civarı kazanır.

100 MİLYON DOLARA YAKLAŞAN GELİR

1 milyon kişinin günde ortalama 25 arama yapıp bunu 1 yıl sürdürmesiyle kulübün toplam 36-40 milyon dolar kazanacağını kaydeden Yalçındağ Aziz Bey rakam 2 milyona çıkarsa 70-100 milyon dolar arası kazanç olacağına inanıyordu projemiz bunun üzerine kuruluydu derken 18 Eylül’de Android için 18 Ekim’de de İOS için mobil uygulama çıkacağını ifade eden Yalçındağ sözlerine şöyle devam etti hedefe çabuk ulaşacağımızı düşünüyorum. 2.5 milyon kişi günde ortalama 8 arama yapsa kulüp 40-50 milyon dolar 15 aramayla 100 milyon dolar civarı kazanır.”

AZİZ YILDIRIM’IN ÇOK YAKINDA WSJ’DE MANŞET OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM

Fenerbahçe ile yaptıkları kampanya sonunda dünyada arama motorları açısından dengelerin büyük ölçüde değişeceğine dikkat çeken Mehmet Ali Yalçındağ FB Yandex’in çığır açabileceğini ifade etti uluslararası arama motoru Yandex’in şu an dünyada 2 numara olduğunu hatırlatan Yalçındağ Dünyada arama motoru dediğimizde bir de 1 numarası var Fenerbahçe ile yaptığımız bu kampanya sonunda çok büyük dengeler değişecek çok yakın zamanda Aziz Yıldırım’ı ABD’nin prestijli gazetelerinden The Wall Street Journal’ın (WSJ) manşetinde İşte bunlar yaptılar diye görebiliriz dedi.

DÜNYA LANSMANI EKİM AYINDA 

FB Yandex’in çok büyük bir proje olduğunu belirten Yalçındağ bu dünyada ilk defa oluyor zannediyorum hem spor kamuoyu hem de finans ve iş çevreleri bu işin hikâyesini dinlemekten büyük keyif alacaklar Dünya lansmanını ekimden sonra yapacağız şu anda bir devrim yaşanıyor bunun sonuçları da görülecek Ekim sonuna kadar 1 milyon kullanıcı hedefimiz var.

PROJEYİ GALATASARAY İLE BEŞİKTAŞ’A DA SUNDUK

Yalçındağ projeyi Galatasaray ve Beşiktaş’a da anlattığını fakat inananın Aziz Yıldırım olduğunu belirterek bu ekonomik model Fenerbahçe’ye ciddi avantaj sağlayacak ifadelerini kullandı.

BAŞKAN TRANSFER LİSTESİ YAPTI

Yaptıkları görüşmelerden sonra Yıldırım’ın bu çok zekice bir iş olduğunu söylediğini belirten Yalçındağ “Bana inandı ve başarı geldi Aziz Bey ‘araftarın istediği futbolcular kim olabilir? diye liste yaptı, görüşmeleri başlattı.” dedi.

 

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.