Kulübümüz internet sitesi aracılığıyla Bursaspor – Fenerbahçe maçına yönelik sert bir açıklama yaptı.

20 Şubat 2015 tarihinde STSL’nin 22. Haftasında Bursa’da yapılacak olan Bursaspor – Fenerbahçe maçında Bursaspor’un aldığı seyircisiz oynama cezasından sonra Bursa İl Güvenlik Kurulu’nun aldığını öğrendiğimiz Fenerbahçe taraftarının da karşılaşmaya giremeyeceği kararı her yönüyle skandal bir niteliğe sahiptir.

Bursa Valiliği ile emniyet birimlerinin en temel görevi herhangi bir müsabaka ya da organizasyonda ortaya çıkma ihtimali bulunan veya yaşanan bir olayı önlemekle bu tür olayların yaşanmaması için gerekli önlemleri almaktır.

Fakat Bursa İl Güvenlik Kurulu’nun bahse konu karşılaşmayla ilgili aldığı karar ise bu devirde son derece taraflı, ilkel ve bundan sonraki karşılaşmalar için kötü bir emsal olarak tarihe geçmiştir bu olay hiçbir şekilde anlaşılabilir değildir. Bursaspor takımın taraftarının olmadığı bir müsabakaya 2000 civarı Fenerbahçe taraftarının güvenliğinin sağlanamayacağını iddia etmekle birlikte bu yönde karar almak ise akıllara “Şu mektepler olmasa maarifi ne güzel idare ederim” cümlesini getirmektedir.

Aslında olayın daha vahim yanı ise Türkiye’de futbolu organize etmekle yükümlü kurum olan Türkiye Futbol Federasyonu bu yanlı ve yanlış uygulamaya seyirci kalmakta müdahale etme ihtiyacı hissetmemektedir. Aynı olay bir UEFA müsabakasında ortaya çıksaydı bu karara imza atan kurumların takınacağı tavır tarafımızca merak konusudur.

Ev sahibi takımın talebi üzerine ve sırf Bursaspor’a şirin gözükmek adına alınan Fenerbahçe taraftarının karşılaşmaya güvenlik gerekçesiyle alınmamasını öngören bu kararı yerel idari yapının fanatizminin bir tezahürü olarak değerlendiriyor takdiri kamuoyuna bırakıyoruz denildi.

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.