4 dakikada okuyabilirsiniz.

Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından hayata geçirilen Fenerbahçe Üniversitesi önümüzdeki yıl (2019-2020) eğitim-öğretim hayatına başlıyor. Öğrenciler ise Fenerbahçe Üniversitesi ücretleri ne kadar? Fenerbahçe Üniversitesi bursları ne kadar? gibi sorular soruyor. İşte Fenerbahçe Üniversitesi’nin öğrencilere sunduğu burs miktarları ve ücretleri…

Fenerbahçe Üniversitesi‘nin burs miktarları ve ücretleri aşağıda belirtilmiştir.

ÜCRETLER

Öğrenim Ücretleri

Üniversitemiz bünyesinde bulunan fakültelerdeki bölümlerin 2019-2020 Akademik Yılı için  belirlenen öğrenim ücretleri aşağıdaki gibidir. (belirtilen fiyatlara % 8 KDV eklenecektir.)

2019-2020 AKADEMİK YILI
KDV DAHİL ÜCRETLER
% 25 İndirimli Ücret % 50 İndirimli Ücret Tam Burslu
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) _ _ _
Uluslararası Finans _ _ _
İletişim Fakültesi
Halkla İlişkiler ve Tanıtım 42.768 TL. 28.512 TL. _
Yeni Medya 42.768 TL. 28.512 TL. _
Radyo, Televizyon ve Sinema 42.768 TL. 28.512 TL. _
Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği 44.350 TL. 29.655 TL. _
Endüstri Mühendisliği _ _ _
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı 44.350 TL. 29.655 TL. _
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Beslenme ve Diyetetik 42.768 TL. 28.515 TL. _
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 42.768 TL. 28.515 TL. _
Hemşirelik 39.085 TL. 26.055 TL. _
Spor Bilimleri Fakültesi
Antrenörlük Eğitimi 37.465 TL. 24.975 TL. _
Öğrenim ücretinin % 25 i kayıt sırasında peşin, kalanı 6 eşit taksit olmak üzere Üniversitenin belirlemiş olduğu bankadan Kredili Mevduat Hesabı veya kredi kartı ile tahsil edilecektir.

BURSLAR

FENERBAHÇE ÜNİVERSİTESİ
2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI LİSANS PROGRAMLARI
BURS VE İNDİRİM ORANLARI

ÖSYM Bursları :
ÖSYM sınav kılavuzunda belirtilen Üniversitenin burslu öğrenci kontenjanlarına yerleştirilen öğrencilere verilen ve öğretim ücretinin tamamını veya bir kısmını kapsayan karşılıksız burslardır. Bu burslar, yabancı dil hazırlık sınıfı dahil olmak üzere Üniversite yasal öğrencilik süresince devam eder.
Fenerbahçe  Üniversitesi, YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sonuçlarına göre, %100, %50 ve %25 burs sunmaktadır. 2019-2020 Akademik Yılı’nda ÖSYM Kılavuzunda yer alan burslu kontenjanlar için lütfen tıklayınız.

Tercih Destek Bursları
Üniversitenin,  % 50 (elli) burslu  programını 1.sırada tercih ederek yerleşen öğrencilere bursuna ek % 5 (beş),  % 25 (yirmi beş) burslu  programını 1.sırada tercih ederek yerleşen öğrencilere bursuna ek % 10 (on) ek destek bursu verilir. Bu burs yasal öğrenim süresince devam eder.

Engelli Öğrenci Bursları
Üniversite programlarına yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilerden ilgili burs kapsamında başvuranlar arasında sağlık raporu oranı değerlendirilerek 3 öğrenciye % 50 (elli) oranında burs verilir. Bu burs başka bir burs veya indirim ile birleştirilemez. Bu burs öğrencinin ÖSYM Bursu dışında ödeyeceği öğrenim ücreti üzerinden uygulanır.

Şehit ve Gazi Çocukları Bursu
Üniversite programlarına ilk tercihlerinden (arada başka üniversite tercihi olmadan) yerleşen Şehit ve Gazilerin eş ve çocuklarına Mütevelli Heyet tarafından belirlenen sayı ve oranda burs verilir. Bu burs öğrencinin ÖSYM bursu dışında ödeyeceği öğrenim ücreti üzerinden uygulanır.

Eğitimciler ile Eş ve Çocukları Bursu
Üniversite programlarına ilk tercihinden veya arada başka üniversite tercihi olmadan  yerleşen Eğitimciler ile bunların eş ve çocuklarına % 10 (on) oranında indirim yapılır. Bu indirim öğrencinin ÖSYM Bursu dışında ödeyeceği öğrenim ücreti üzerinden uygulanır.

Fenerbahçe Üniversitesi, Fenerbahçe Spor Kulübü ve iştirakleri ile Fenerbahçe Koleji, Medicana Sağlık Grubu ve MBA Okulları Çalışan Eş ve Çocukları Bursu
Üniversite programlarına ilk tercihinden veya arada başka üniversite tercihi olmadan yerleşen Fenerbahçe Üniversitesi, Fenerbahçe Spor Kulübü ve iştirakleri ile Fenerbahçe Koleji,  Medicana Sağlık Grubu ve MBA Okulları çalışanları ile eş ve çocuklarına % 25 (yirmi beş) oranında burs verilir. Bu burs öğrencinin ÖSYM Bursu dışında ödeyeceği öğrenim ücreti üzerinden uygulanır.

Üniversitede Kayıtlı Kardeş Bursu
Üniversite öğrencisi olan her bir kardeş için % 5 (beş) kardeş bursu verilir. Bu burs öğrencinin ÖSYM Bursu dışında ödeyeceği öğrenim ücreti üzerinden uygulanır.

Fenerbahçe Koleji ve MBA Koleji Mezunları Bursu
Fenerbahçe ve MBA Kolejlerinden mezun olup Üniversite programlarına ilk tercihlerinden veya arada başka üniversite tercihi olmadan yerleşen öğrenciye % 25 (yirmi beş) burs verilir. Bu burs öğrencinin ÖSYM Bursu dışında ödeyeceği öğrenim ücreti üzerinden uygulanır.
Bursun Sürekliliği ve Burstan Yararlanma

Tek Burstan Yararlanma İlkesi:
ÖSYM Bursları hariç olmak üzere, farklı burs imkanlarının birden fazlasından yararlanmak için gerekli şartları sağlayan öğrenci, kendi açısından en avantajlısı olan yalnızca bir tek burs hakkından yararlanabilir.

Burs Uygulanma Yöntemi, Süresi ve Kesilmesi
1- ÖSYM Bursları hariç olmak üzere; yüz kızartıcı bir suçtan ötürü hüküm giyen veya Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’nin 6, 7, 8 ve 9. maddeleri uyarınca disiplin cezası alan öğrenciler ceza aldıkları yılı izleyen yıldan itibaren burs ve indirim uygulamaları kapsamından çıkarılır.
2- ÖSYM Bursları hariç olmak üzere; Üniversitenin yetkili organlarının kararı olmaksızın ders kaydı yapmayan ve/veya kayıt sildiren öğrenci burs hakkını kaybeder. Öğrenci ders kaydını yaptıktan sonra burs devam eder.
3- Tüm burslar yasal eğitim öğretim süresince geçerlidir
4- ÖSYM Bursları dahil olmak üzere, burs ve indirimler Yaz Okulu’nu kapsamamaktadır.

 

Kaynak: fbu.edu.tr

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.