Fenerbahçe’de Başkan Ali Koç’un Sportif Direktör olarak anlaştığı iddia edilen Damien Comolli, sistemini anlattı.

Damien Comolli Kimdir?

Sarı-lacivertliler’de futbol takımının başına sportif direktör getirmek isteyen Ali Koç, kısa süre önce Damien Comolli ile anlaşma yapmıştı. Arsenal ve Liverpool gibi kulüplerde görev alan Fransız futbol adamının kısa süre içinde Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

3 YA DA 6 AY SÜRE LAZIM

Damien Comolli, uyguladığı sistemi şöyle ifade etti:

Yeni bir ülkede göreve başladığınız zaman o ülkenin kültürünü iyi öğrenmelisiniz. Ardından futbol kültürünü öğrenmelisiniz. Bununla birlikte kulüp başkanı, kulüp yöneticileri ve taraftarlar ne görmek istiyor bunu iyi anlamak gerekir. Kulübü anlamak için 3 veya 6 ay süre lazım. Ayrıca 15 scouttan fazlasını global olarak düşünmem sayı arttıkça yönetmesi çok fazla zorlaşıyor.

3. SENE SONUNDA NETİCE ALINIR

Ben takımı 3 aylık periyotlarla takip ediyorum. Günlük konular ve oyun stratejilerine karışmam. Bu konuları teknik direktör benimle konuşmak isterse ya da gerçekten bir şeylerin yanlış gittiğini görürsem onunla konuşurum. Bunun dışında takımı şu ya da bu şekilde oynatın demem. 3 yıllık sürenin bir kulüp felsefesi oluşturmada negatif bir durum yaratacağını düşünmüyorum. 1. yıl durum analizi yapıp kendi felsefesini belirler, 2. yıl bunları uygulamaya koyar, 3. yıl ise ancak sonuçlar zaten alınmaya başlar.

YATIRIM VE EĞİTİM EKSİK

Sanırım Türk futbolu politikasını ve felsefesini değiştirmeli çünkü eskiden yapmış oldukları şey gelecekte işe yaramayacak, Türk futbol kulüpleri nasıl bu rekabette kalabilirler ki, avantajlarını kaybettiler. Mali fair play yüzünden, Çin yüzünden kaybettiler bunu. 78 milyon nüfusu olan bir ülkenin 10 genç oyuncu yerine 100-200 genç oyuncusu olmalı yurt dışında. Herkes de bütünüyle futbol düşünürken hem de. Benim için sorunlar genç oyuncuların eğitiminde, yatırım eksikliğinden kaynaklı.

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.