Bu akşam çok güzel bir oyun ve net bir skor ile döndü hayata Fenerbahçe.

Özellikle iki İstanbul takımının arasında oynayacağı maçın olduğu hafta değerli bir 3 puan alındı. Bu tür maçlarda alınan puanların ne kadar kıymetli olduğunu ligin sonunda daha iyi anlayacağız.

Bu takımın bireysel olarak çok iyi oyunculardan kurulu olduğunu sezon başından beri hep anlatmaya çalıştık. Bugün de sahada görüldü ki şayet bu takımın dinamikleri ile oynanmaz, macera aranmaz, oyuncular doğru yerlerinde oynarlarsa sonuç bu olacaktır.

Uzun yıllardır bir araya gelen en iyi oyuncu grubuna sahip bu sene Fenerbahçe.

Fenerbahçe kendine karşı oyunu çirkinleştirmeyen, oynamak için sahaya çıkan her takımı rahat yenebilecek bir takım. Bugün oynamak için sahaya çıkan ve maçı katletmeyen Konyaspor ve Aykut Kocaman’ı tebrik ederim. Futbol böyle oynanınca güzel.

Evet aksayan yerler var. Mesela Altay, sevgili Altay daha çok genç ve büyük bir sorumluluk altında. Buna alışana kadar bu hatalar yapılacak, önemli olan hatalardan ders çıkartıp kendini geliştirebilmesi bunu da yapacak karakter ve yeteneğe sahip bir oyuncu. Biraz daha zamana ihtiyacı var o kadar.

Hasan Ali ve Serdar’ın takıma girmesi ile defans hattı biraz daha düzeldi. Garry Rodrigues, Hasan Ali’nin varlığı ile daha fazla ofansif oynamaya başladı ve bugün hemen hemen her golde katkı sağladı.

Zanka değişik bir oyuncu, defansta değişik işler yapmasına rağmen kaç milyon euro ya alındığını bilmediğimiz Falcao’dan daha fazla gol attı. Ozan Tufan’a geçen sene Sergen Yalçın nasıl dokundu bilinmez ancak belki bu sezonun en iyi transferi olarak kabul edilebilir. Isla bildiğimiz Isla, bazen çok güzel bindirmeler yapmasına rağmen, çok müsait pozisyonları da harcayabiliyor.

Emre için zaten söylenecek söz yok. Kimine göre çatlak, kimine göre kırık kaburga ile 39 yaşında herkese ders veriyor. Bugün yine 60 dk maçın içindeki teknik direktörlük görevini yapıp çıktı. Şu an Fenerbahçe de oynayan gençlerin özellikle de sevgili Alper’in Emre den çıkartacakları çok ders var.

Kanat oyuncularının durumu bir değişik.Garry bu hafta çok iyiydi, ancak Moses’in ne ruhu ne bedeni sahada değildi. İlginç bir isteksizlik ve vurdumduymazlıkla oynuyor geldiğinden beri.

Maçın en mutlusu belki de kendisine indirilemeyen toplara isyan şeklindeki vuruşu ile attığı jeneriklik golün sahibi Vedat Muriqi’ydi. Vedat bana göre Van Hoojdonk tan sonra gelen en iyi golcü. Gerek hava topu hakimiyeti, gerek kaleye arkası dönük oyunu, gerek hırsı ve son vuruşları ile büyük kazanç. Umarım Fenerbahçe’de uzun yıllar kalır ancak Avrupa takımlarının radarına takılıp Fenerbahçe’ye maddi olarak çok katkı sağlayacak bir oyuncu.

Kulübeye bakarsak Sadık, Serdar’ın sakatlanıp çıkmasından sonra sırıtmadı. Tolga Emre’nin görevini tamamlayıp çıkmasından sonra fena işler yapmadı. Alper için yorumum yok hiçbir ön yargım da yok ancak bu formu ile sadece Ersun Hoca’nın kendisini çok sevmesi ya da farklı bir nedenden dolayı oynuyor.

Son olarak Ersun Hoca dan bahsetmek isterim.

Sevgili hocam elinde son yılların en iyi kadrosu var, çok alternatifli bir kadron var, istediğin birçok oyuncu elinde, emin ol son yıllarda hiçbir hocanın elinde olmayan bir kadro var, bu kadar imkansızlığa rağmen (FFP) çok şanslısın yapman gereken sadece doğru oyuncuyu doğru yerinde oynatmak. Şapkadan tavşan çıkartmaya çalışmadığın sürece Fenerbahçe nin önünde hiç bir engel yok. Üstelik belki de hiçbir teknik direktörün arkasında olmayan taraftar gücü arkanda. Bu senin şansın, şayet iyi kullanırsan bu sezonun en güçlü şampiyonluk adayıdır FENERBAHÇE.

Özetle 2019-2020 yılının en iyi kadrosuna sahip Fenerbahçe şayet anormal bir teknik hata olmaz ise Şampiyonluk olacaktır.

Maçın adamı: Gary Rodriges

Maçın İsyankarı: Vedat Muriqi

Maçın Kahramanı: Emre Belözoğlu

 

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.