Dünkü maç için Fenerbahçe adına yazabilecek olumlu tek cümlem yok ne yazıkki. Her hafta katlanarak artan problemler, kötü gidişatın sürekliliği ve buna alışılıyor olunması… İşin vahim tarafı, takım içinde çözüm sunacak bir planın var olduğuna inanmamak, sorunu çözebilecek planı saha içi heyetinin kurabileceğine artık inanmıyor olmak ve bu heyetten sorumlu olan direktörün bir iş yaptığına zaten hiç inanmamış olmak. Birilerinin var olan sıkıntıların ne olduğunu ve bu sıkıntıların çözümü için izlenecek yolu somut olarak anlatması gerekir.
Sevgili futbolcularımıza bu ülkede asgari ücret karşılığı günde ortalama on saat çalışan yaklaşık altı milyon insan olduğunu, bu insanların; bir futbolcunun sezonluk ücretini çalışarak ortalama insan ömründe kazanabilme ihtimallerinin olmadığını ve bu ömrünü bir araba, bir ev aldığında borç ödeyerek geçirdiğini birilerinin uygun bir dille anlatması gerekir. Bu 111 yıllık köklü kulübün ülkeye olan hizmetlerini, elde ettiği zaferlerin hikayelerini, en zor dönemlerinde tarihine leke sürmeye çalışanların karşısında nasıl dik durduğunu, birilerinin bu inancı anlatması gerekir. Futbolculuğu zevk olarak gören futbolcunun seyredene zevk vermesi gerektiğini, meslek olarak görüyorsa elde ettiği kazancın hakkını vermesi gerektiğini birilerinin anlatması gerekir.
Herhangi bir kazanç elde etmeyen, sırf kulübe destek olmak için sezon başında borçla gidip formasını almış, maçtan önce cebindeki son parasıyla gidip bilet satın almış, maç bitiminde evine belki de otostopla dönmeye çalışmış olan taraftara, -ki öğrencilik yıllarında bunu sıkça gerçekleştirmiş bir taraftar olarak söylüyorum- sahada olan rezalet şeyin ne olduğunu birilerinin anlatması gerekir.
Futbol böyle bir oyun değil arkadaşlar; o küreye benzeyen şeyin peşinden koşmanız, aynı renkte ki formayı taşıyan arkadaşlarınıza atmanız, saha çizgilerinden dışarıya çıkartmadan rakibinizin koruduğu üç direğin arasından geçirmeniz gerekmektedir. Anlatmak istedim!

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.