Geçen sezonun ortasında sadece sosyal medyadaki gücü ile göreve gelen Sn. Ersun Yanal bilerek yada farkında olmadan sadece kendi kredisini değil Fenerbahçe nin bu sezondaki kredisini cömertçe harcıyor.

Maç başında, yada maçtan sonra bu oyuncu neden oynadı veya neden oynamadı yazmanın hiçbir faydası yok, ancak hoca tarafından transfer edilen yada  mevcut kadrodaki oyuncuların neden değerlendirilemediği irdelemek her Fenerbahçe linin hakkıdır.

Bir teknik direktör düşünelim, transfer yapmanın bu denli zor olduğu futbol ekonomisinin içinde 17 oyuncu oyuncu transfer edebilme şansını yakalıyor ve bu transferlerin hepsi hatrı sayılır ve kaliteli oyuncular (Altay-Murat-Serdar-Sadık-Adil Rami-Zanka- Garry-L.Gustavo- Tolgay- Zajc- Deniz-Kruse-Vedat-Mevlüt-Allahyar-Emre) buna birde elde olup faydalanılmayan Ferdi ve Mehmet Ekici eklendiğinde inanılmaz bir manzara ortaya çıkıyor.

Şu tabloda kimsenin mazeret üretmeye hakkı olamaz.

Elinde bu kadar imkan bulunan bir teknik direktörün hala bir oyun planı ve sistemi olmaması, bu sezonun 12.haftasında 15 puanı anlamsız hamleler ve egolar ile kaybetmesinin bedelini taraftar ödememeli.

İki ihtimal üzerinde durmak lazım. Ersun hoca belki istediği oyuncuların alınamamış olması nedeni ile yönetime mesaj vermek için bu enteresan ve akıl almayacak hataları kasti olarak yapıyor, yada teknik direktörlük vasıflarını kaybetmiş ve başka hesaplar peşinde. Ancak tekrar ediyorum bunun bedelini gerçek Fenerbahçe taraftarı ödememeli.

Daha önceki yazılarımda da yazdığım gibi sezon ortasında yapılacak teknik direktör değişikliğine her ne kadar sıcak bakmasamda zaten şu an teknik olarak yönetilemeyen Fenerbahçe nin bu konuda kaybedecek bir şeyi olmadığı kanaatindeyim artık.

Yapılacak en önemli hamle hiç vakit kaybetmeden teknik direktörlüğü tartışılmayacak, bir sistemi, oyun planı ve en önemlisi iş ahlakı olan yabancı bir teknik direktör ile acilen anlaşmaktır.

Peki tüm hata Sn Ersun Yanal’da mı?

Biraz da işin yönetimsel boyutuna bakalım.
Sn Başkan kendi seçim çalışmalarında da çok efektif kullandığı sosyal medyayı ,özellikle tweeter’ı çok önemsiyor.

Hal böyle olunca da tüm yatırımını bu mecraya yapan Ersun Yanal’ı hiç planında olmamasına rağmen  teknik direktör olarak göreve getirerek bir nevi kendi gücüne yenik düştü.

Üzülerek belirtmek zorundayım ki Fenerbahçe camiası tercihlerini uzunca bir süredir sosyal medyada adına fenomen denilen, sanal taraftarlar vasıtası yapıyor. Yaratılan algılar ile isimler ya itibarsızlaştırılıyor yada Fenerbahçe markasının bile üzerinde görülüyor.Bu Fenerbahçe SK için en büyük tehlike.

Basit bir örnek ile Fenerbahçe Basketbol şubesinin bile küçülmesi, Coach Obradoviç’in hocalığının tartışılmasına dayanan akıl tutulması yine bu mecra üzerinden pompalanıyor ve bu algılar ile özellikle 15-25 yaş arası gençler kutuplaştırılıyor. Şayet buna engel olunmaz ise bu kutuplaşma ve bölünme 3 Temmuz da bile yıkılamayan son kaleyi yerle bir edecek. Buna dur diyecek ise tek kişi Sn.Başkandır.

Türk futbol tarihinden çok güçlü başkanlar, kariyerli teknik direktörler geldi geçti.Geliş şekillerini o günün şartları belirlemesine rağmen, gidiş şekillerini belirleyen ise gerçek taraftarın ve camiaların kongre üyelerinin belirlediğini gördük.

Unutulmaması gereken genel bir kural vardır. Kişiler bulundukları yerlere bir şekilde gelebilirler ancak hiçbir zaman alternatifsiz yada vazgeçilmez değildirler. Umarım başkan da bunu görür ve kulübü sosyal medya ile değil kendi vizyonu ile yönetmeye çalışır.

Ben başkanımın sloganı olan Vizyon’un ne olduğunu görmek istiyorum ve bekliyorum. Şayet başkanın hayal ettiği Fenerbahçe bu ise, taraftarın hayal ettiği ile çok farklı olduğu net.

Herkesin şapkasını önüne koyup hatalarından ders çıkarması ve çok geç olmadan hataları ile yüzleşerek gerekli aksiyonu alması gerekir. İnsanlar yanlış yapabilir, önemli olan yanlışını görüp oradan dönmektir.

Fenerbahçe çok geç olmadan eski, yeni tüm değerleri ile barışık hale gelmeli, kenetlenmeli ve önüne bakmalıdır.Geçmiş ile kavganın zarardan başka getirisi yoktur.Bu tecrübe ile sabittir.

Çok geç olmadan gerekenin yapılması dileği ile saygılar, sevgiler

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.