7 dakikada okuyabilirsiniz.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, bugün düzenlenen Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı’nda kulübün mali durumuna ilişkin açıklamalarda yaparken hem de kulüpteki gelecekleri tartışılan Portekizli çalıştırıcı Vitor Pereira ve tecrübeli futbolcular Gökhan Gönül ve Mehmet Topal’ın son durumları hakkında bir takım açıklamalar yaptı.

Aziz Yıldırım, bugün konuştuğu Olağan Mali Genel Kurul‘da başında, sosyal medyadan kendilerini eleştirenlere tepki gösterdi. Camiadan bazı kişilerin, Aziz Yıldırım yönetimin ibra edilmemesi için çalışmalar yaptığını ifade etti. Sosyal medyada konuşuyorlar neymiş ibra etmeyelim neyi ibra etmiyorsunuz? Ya siz kimsiniz kim? Burada bir kişinin iki kişinin kafası ettiği zaman ibra etmeme hakkı yoktur. Herkes hizmet etmiştir yanımda olanlar da olmayanlar da şeklinde sözler sarfetti.

UEFA İLE OLAN MESELE…
UEFA ile yapılan Finansal Fair Play anlaşması hakkında da bilgiler veren Yıldırım şunları ifade etti:

Fenerbahçe, UEFA ile görüşmeler yaptı. Yapılan görüşmede diğer kulüplerde olduğu gibi bizler de bazı şartlar anlaşma yaptık fakat basından lanse edilen “O geldi ya da bu geldi” şeklinde haberler yapıyorlar. Bunlar gelip başarılı olunursa ‘Bizim sayemizde’ oldu denir eğer olunmazsa ‘Beceremediz’ diye yüklenirler. Kulüpler batıyor derler fakat transfer yazarlar kulüpler batmaz. Ben burada sadece Fenerbahçe için söylemiyorum. Bu yıl UEFA ile yaptığımız anlaşmada 2015-2016 sezonu için en fazla eksimiz 30 milyon euro olur diye anlaşma yaptık. 20-23 milyon euro arasında yaptık, hedefi tutturduk. Önümüzdeki yıl 20, ardından 10, daha sonra ise 0 olacaktır. Tutarı geçersek ceza ödeyeceğiz. Bununla beraber Avrupa kupalarından men kararı alınmaktadır. 85 milyon euro içerisinde kalmak koşuluyla her şeyi yapabiliriz.” açıklamalarını yaptı.

VITOR PEREIRA İLE DEVAM KARARI…
Portekizli çalıştırıcı Vitor Pereira’nın durumunu net biçimde açıklayan Aziz Yıldırım, Pereira gelecek sezon da takımda kalacağını belirtti ve son noktayı koydu. Yıldırım, “Vitor Pereira ile iki defa oturduk konuştuk onunla devam edeceğiz. Futbolcu transferi için bize liste verdi. Elimizde +10 milyon euro harcama kaynağımız var. Kaynağı yeterli şekilde harcayacağız. Kendimden sonra gelene borçlu kulüp bırakmayacağız. Üç sene sonra borcu olmayacak bunun çalışmalarını yapacağız” şeklinde konuştu.

GÖKHAN GÖNÜL KADAR KAZANMIYORUM
Aziz Yıldırım, mukavalesi biten futbolculardan Gökhan Gönül ile Mehmet Topal’ın istedikleri rakamları açıklarken bu futbolculara kritik mesajlar verdi.

Başkan özellikle, Gökhan’ın istediği rakama dikkat çekti. Gökhan 1 milyon 700 bin Euro alırken şuan bizden 2 milyon 750 bin Euro garanti ücret + maç başı + şampiyonluk primi + 500 bin dolar da menajeri için istedi. Ülkemizde vergi yok bu istenilen rakam yurt dışında 7-8 milyon eurolara denk geliyor. Bizim önerimiz 2 milyon euro artı diğer şartlara evet. Eğer istediği rakamı diretirse anlaşma yapmayacağım bilinsin. Gökhan 4 yıllık anlaşma istiyor şuan kendisi 31 yaşında ve 35 yaşına kadar bu paraları alacak. Kendim iş adamıyım ben yılda bu kadar paraları zor kazanıyorum dedi.

TOPAL 3.5 MİLYON EURO İSTİYOR
Başkan, Mehmet Topal ile yapılan görüşmeler hakkında da şu bilgiyi aktardı:

Mehmet Topal 2 milyon 600 bin euro + 10 bin maç başı alıyor. Şu an 2 milyon 750 bin nakit para ve 20 bin euro maç başı istemektedir. Onun istediği de 3,5 milyon euroyu aşan bir miktar. Biz eski sözleşmesindeki şartlardan anlaşma yapmak istemiyoruz hoca da kalmasını istiyor. Fakat şartlarımızı kabul etmezse anlaşmayız. Bize Gökhan 8 senedir hizmet ediyor teşekkür ederiz ancak bu dönemde Fenerbahçe iki kez şampiyon oldu. Topal için de aynısı geçerli dedi.

TÜM SUÇLU YÖNETİM Mİ?
Yıldırım, Ziraat Türkiye Kupası finalinde Galatasaray’a 1-0 yenilmelerinin ardından haksız yere eleştirilere uğradıklarını belirtti. Antalya’da mağlup olduk biz sabaha kadar eğlendik(!) Başkan suçlu yönetici suçlu! Ben ertesi gün yataktan çıkamadım. Oyuncuların hiç suçu yok boş kaleye ben atamadım bunu basın konuşmuyor çünkü haber kaynakları onlar. Ben herkesten daha çok üzüldüm ayıp denen bir şey var burada 18 sene hayatımızın bir kısmını burada çürüttük susuyoruz ve anlatmak istemediklerimizi anlatmak istemiyoruz malesef insanlar yanlış anlıyor diye yakındı.

BEŞİKTAŞ AĞLAYA AĞLAYA STAT YAPTI
Aziz Yıldırım ezeli rakipleri Beşiktaş’a da yeni yaptırılan statları hakkında da göndermede bulundu:

Statla ilgili de eleştiriler yapıyorlar. Galatasaray stadını devlete yaptırdı Beşiktaş stadını daha dün bitirdi stadı yaptık şu kadar para gelecek diyorlar ama gelmeyecek. Ordan umut ettiğiniz paralarla borçlarınızı ödeyeceksiniz stat için 80 milyon dolar harcadık bu stadı yaparken biz 3 milyon Telsim’den 3 milyon Migros’tan aldık. Karşılığında Migros’a alttaki dükkanı verdik bu anlaşma gereği süresi bitmedi telsim ile olan anlaşma bitti ve 1907 Tribünü’nü sattık ona da 10 milyon dolar aldık kulübün dışında 20 milyon dolar topladık geriye kalan 60 milyon doları bankadan borç aldık nankörlük etmesinler beni başka türlü de konuşturmasınlar dedi.

SAVCI EL KOL HAREKETİ YAPTI
Antalya’daki Ziraat Türkiye Kupası finalinde savcı Mustafa Şeran ile yaşadıkları tartışma ile ilgili önemli bir iddiada bulunan başkan şunları söyledi:

Savcı bizim yöneticilerimizin önünde oturuyor zaten Galatasaraylı ve arkaya dönüp bizim yönetime kol hareketi yapıyor yaptığı el kol hareketinden sonra münakaşalar başladı. Bize 15 bin kişi küfür ediyor bir şey yapmıyorsunuz bizim yönetime müdahale yapıyorsunuz dedim. Önceki Antalya müsabakasından dolayı bana ceza veriyor savcı zaten Galatasaraylı adalete de inanmak bu ülkede zorlaşıyor adalet parti ve kulüp, hiçbir şey tanımamalı önemli değil zaten itiraz hakkımız var

OBRADOVIC OLMASAYDI…
Aziz Yıldırım, Avrupa Ligi’nde ikinci olan erkek basketbol takımının durumuyla ilgili bilgi verdi. Amatör şubelerde 91 milyon trilyon açık var bunlar sponsorluk kısmını düştüğünüz zaman 83 trilyon açık kalıyor. Basketbol erkeklerde Avrupa’da CSKA’ya kaybettik. Zeljko Obradovic olmasa herkes ‘Başkan istifa’ diye bağırırdı. Benden bilet istiyorlar vermeyeceğim 18 yaşında ben başkan olduğumda bebek olan çocukları istifa diye bağırtıyorlar. Akşam Anadolu Efes maçına gideceğim hadi orada da bağırsınlar. Yeni sezonda Erkek basketbolda takımı tutacağız sadece Ekpe Udoh NBA’i bekliyor. Gaziantep’teki saldırıda korkmuş yüzde 51 ihtimalle kalacak şeklinde konuştu.

aziz-yildirim-489498

200 MİLYON DOLAR BORÇ VAR
Yıldırım, amatör şubeler konusunda bir yol ayrımına geldiklerini ifade ederek, Amatörde bu sistem devam etsin mi yoksa gelire göre düşürelim mi? Niye derseniz borç artacak haberiniz olsun şuan ki banka borcu 88 milyon dolar. Bunun 26 milyon doları kolejina arazisi ve diğer arazilerle ilgili anlaşmalar geriye kalan 144 milyon dolar da Sportif A.Ş’nin borcu var. Şu ana kadar 170 milyon dolar amatörlerden dolayı harcadığımız para karşılığında bankada 200 milyon dolar borç var. Böyle devam edersek bu borç artacak bunu bilin dedi.

KULÜPTEN İHRAÇ EDECEĞİM!
Kadın basketbolunda eski Fenerbahçe yöneticilerinin kurduğu BGD ile yaşadıkları sorunları da anlatan Yıldırım şunları söyledi:

Fenerbahçe’ye karşı Fenerbahçeli olduklarını söyleyenler kulüp kuruyor hepsini ihraç edeceğim altapıdan yetişen Olcay Çakır’a 300 bin lira veriyoruz BGD diye bir takım kurmuşlar 600 bin lira teklif ediyorlar bizim Türk yaptığımız kıza (Quanitra Hollingsvorth) 300 bin dolar veriyoruz onlar 500 bin dolar veriyorlar. Bu nasıl Fenerbahçelilik? Yemin billah ediyorlar bizim haberimiz yok diye şunu iyi bilin Fenerbahçe’nin karşısında kulüp kuran herkesi ihraç edeceğiz kardeşim şeklinde sözlerini noktaladı.

sekip-mosturoglu77 aziz-yildirim11 azizyildirim22 azizyildirim33 azizyildirim44 vefa-kucuk98 azizyildirim66

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.