5 dakikada okuyabilirsiniz.

Fenerbahçe Bayan basketbol takımı ile 7 mayıs 2017 tarihinde Yakındoğu Üniversitesi bayan basketbol takımları arasındaki maçta Aziz Yıldırım ile Işık Eyigüngör arasında geçen olayın ardından Aziz Yıldırım hakkında 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Fenerbahçe Spor Kulübü eski Başkanı Aziz Yıldırım hakkında açılan davanın duruşmasına bugün başlandı. Aziz Yıldırım duruşmada flaş bir söz kullandı: Dosyam Yargıtay’da ama bu ülkede ne olacağı belli olmuyor dedi.

Hakkında 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada savunma yapan Aziz Yıldırım, olay sırasında müşteki sanık Yakındoğu Üniversitesi Başkanı Işık Eyigüngör’e tokat atmış olabileceğini ifade etti.

Bugünkü duruşma İstanbul Anadolu 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davada tutuksuz olarak yargılanan Fenerbahçe Spor Kulübü eski Başkanı Aziz Yıldırım duruşmaya Avukatı Abdurrahim Erol ile birlikte geldi. Diğer yanda müşteki sanık Işık Eyigüngör’ü Avukatı Seyit Kaplan duruşmada temsil etti.

Duruşmanın kimlik tespiti esnasında aylık geliri sorulan Aziz Yıldırım, cevap olarak aylık gelirinin ortalama 100 bin TL olduğunu belirtti.

Yapılan kimlik tespitinden sonra Aziz Yıldırım’ın savunması başladı. Olayın yaşandığı gün Fenerbahçe Spor Kulübü’nün başkanı olduğunu belirten Aziz Yıldırım, o tarihte olayın gerçekleştiği müsabakadan önce rakip takım Yakındoğu Üniversitesi yöneticilerinin orada kendilerine doğru söylemleri olduğunu ifade etti. Ayrıca Yıldırım, Hulki Kahvecioğlu müsabakadan önce “Aziz Yıldırım ve Mahmut Uslu karşılaşmaya gelmesinler gelirlerse salona girişlerine izin vermeyeceğiz” şeklinde konuşarak beni tehdit etmiştir. O dönemde hakkımız olan yüzde 10 Fenerbahçe taraftarını da almayacaklarını belirttiler şeklinde savunma yaptı.

KARIŞIKLIKTA ATMIŞ OLABİLİRİM

Aziz Yıldırım, o dönem kendilerine yönelik söylenen bu sözlerin üzerine dönemin Fenerbahçe Kadın Basketbol Şube Sorumlusu olan Ozan Balaban’ın, bu sözler üzerine Yakın Doğu Üniversitesi’nin yetkilileri ile görüştüğünü belirtti. Ayrıca o dönemde bize söylenen aynı beyanları Ozan Balaban’a da ifade etmişler. Yaşanan olayı Basketbol Federasyonu Başkanı ve CEO’suna o dönemde telefon ederek bizzat belirttim. Böylelikle federasyon yetkilileri olaya el atarak müdahale ettiler ve taraftarımız salona alınmış oldu. Böylelikle ben de salona gittim. Maça girdiğim sırada herhangi fiili bir temas ile karşılaşmadım. Biz çıktık tribüne, çıktığımız tribünde Beşiktaş taraftarı olan Asya Kartalları Grubu’nun Beşiktaş formaları giyerek yerlerini aldığını gördük. Maça girdiğimde bana ana avrat küfür etmeye başladılar. Çıktığımız tribünde Yakın Doğu Üniversitesi Başkanı Mehmet Işık Eyigüngör kendi yerinde oturuyordu. Ona yönelerek hala Fenerbahçe Kongre üyesi olan ve eski yönetim kurulu üyesi olan kişinin Aziz Yıldırım ve Mahmut Uslu müsabakaya gelmesin eğer maça gelirlerse salona sokmam dediğini, Fenerbahçe taraftarı müsabakaya gelmesin sözlerinin kendisine yakışıp yakışmadığını ve ayrıca Beşiktaş taraftarı Asya Kartalları’nın şahsıma küfür etmelerini nasıl karşıladığını sordum. Ben bunları söyledim ama cevap vermedi ve ayağa kalktı. O ayağa kalkınca ikimiz arasında itişme kakışma başladı ve sonrasında ayrıldık ifadelerini kullandı.

TOKAT ATMAK ÇOK ÖNEMLİ DEĞİL

Aziz Yıldırım’ın bu savunmasının üzerine Hakim Ceyhan Utlu, Aziz Yıldırım’a, sizin tokat atma iddianız var şeklinde soru yöneltti. Aziz Yıldırım ise, o karışıklıkta tokat atmış olabilirim ama tokat atmak o kadar önemli değil bize yapılanların karşılığında. O sırada benim de gözlüğüm yere düşerek kırıldı şeklinde yanıt verdi.

Bugün görülen davada FETÖ tarafından şike yaptığı gerekçesiyle cezaevinde yattığını belirten Aziz Yıldırım, Şu an bana isnat edilen suçlamayı kabul etmiyorum ve beraatime karar verilmesini istiyorum dedi.

CEZAM ERTELENMESİN

Hakim Ceyhan Utlu duruşmada Aziz Yıldırım’a ceza alırsanız cezanızın ertlenmesini talep ediyor musunuz diye sordu. Aziz Yıldırım ise hayır ben hiçbir şey istemiyorum onlar beni tehdit edecekler gelme diye bende kalkıcam tokatla ceza alacağım. Yani 25 milyon taraftarı olan Fenerbahçe’nin başkanı salona gelemez diyorlar onlar beni tehdit etmişlerdir şeklinde konuştu.

Aziz Yıldırım bu konuşmanın  hemen sonrasında, sabıkam var ayrıca Yargıtay’da devam ediyor yani bu ülkede ne olacağı belli olmuyor şeklinde sözler kullandı.

Duruşma Hakimi Ceyhan Utlu Aziz Yıldırım’a, kesinleşen cezanız yok diye yanıt verdi. Aziz Yıldırım ise, silah ruhsatı için başvuruyorum ama vermiyorlar diye karşılık verdi.

Yakındoğu Üniversitesi Başkanı Işık Eyigüngör’ü temsil eden Avukatı Seyit Kaplan ise tanık ifadeleri ve dosyada yer alan rapor sanığın müvekkilimi darp ettiğini açıkça göstermektedir. Bizim olayla ilgili şikayetimiz sürmektedir. Ben sanığın cezalandırılmasını talep ediyorum şeklinde konuştu.

AZİZ YILDIRIM HAKKINDA AÇILAN İDDİANAMEDEN

Basketbol maçında yaşanan olaylar ile ilgili hazırlanan iddianemede ise şunlar yer aldı: 7 Mayıs 2017 tarihinde Yakındoğu Üniversitesi ile Fenerbahçe bayan basketbol takımları arasında oynanan basketbol müsabakasında bu kulübün başkanı Işık Eyigüngör’e fiili saldırıda bulunması nedeniyle Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile ilgili, ‘kasten yaralama’ suçundan soruşturma başlatıldığı ve bu soruşturma sonunda İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Aziz Yıldırım hakkında 1 yıla kadar hapis cezası istendi.

Öte yanadan iddianamede Yakındoğu Üniversitesi Başkanı Işık Eyigüngör ile ilgili de, ‘kasten yaralamaya teşebbüs’ suçundan 9 aya kadar ceza isteniyor.

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.