Fenerbahçe’de 20 yıl başkanlık yapan Aziz Yıldırım, yeni Başkan Ali Koç’un, kulübün 621 Milyon euro seneye Avrupa Kupaları’na katılamama tehlikesi var ifadesine tepki gösterdi.

Fenerbahçe’nin borcunun 429 milyon euro olduğunu savunan Yıldırım, bu miktarın yine de çok olduğunu belirtti.

Aziz Yıldırım, hafta sonu Yüksek Divan Kurulu toplantısında konuşulan mali konular ve Ali Koç’un açıklamalarına cevap niteliğinde konuştu.

Yıldırım, öncelikle belirtmem gerekir ki mali uzmanlara göre bir işletmenin mali değerlendirilmesi sadece borçlar üzerinden yapılamaz varlıkların ve alacakların da mali değerlendirme yapılırken göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade etti. Ali Koç’un yalnızca borçlar üzerinden bir değerlendirme yaptığını, bu yüzden mali yapıyı olduğundan daha olumsuz bir şekilde açıklamıştır.

Aziz Yıldırım, konuya ilişkin olarak şunları aktardı:

Mali uzmanlara göre Sayın Koç tarafından borçlar üzerinden yapılan açıklamalarda borç durumunu olduğundan daha ağır gösteren bir yöntem izlenmiştir. Sayın Karaçam tarafından da Yüksek Divan Kurulu Toplantısında bir kere daha kamuoyuna açıklandığı gibi 3 Haziran 2018 tarihinde Fenerbahçe Spor Kulübü Genel Kurulu’na üyelerimize sunduğumuz Faaliyet Raporunun 66’ncı sayfasında Fenerbahçe Spor Kulübü ve Bağlı Ortaklıklarının konsolide edilmiş borcu; 2.559.000.000 TL olarak gösterilmiştir. 31.12.2017 tarihindeki Euro kuru karşılığı ile Fenerbahçe Spor Kulübünün konsolide edilmiş borçları toplamı 567.000.000 Euro’ya tekabül etmektedir. Yani mali uzmanlara göre konsolide bilançoda toplam borç olarak gösterilen borç UFRS gereği resmi defterler üzerinde mali teknik açısından gösterilmesi lazım gelen kısa ve uzun vadeli tüm mali sorumlulukları ifade etmektedir.

Ödenecek gerçek borcu görebilmek için bu borçtan bütçe performansını etkilemeyecek yani fiilen ödenmeyecek nitelikteki borçların düşürülmesi gerekiyor. Mali uzmanların görüşüne uygun olarak konsolide bilançoda borç kalemleri içinde gözüken fakat bütçe performansı etkilemeyecek yani fiilen ödenmeyecek borç kalemleri düşüldüğünde Kulübümüzün 31.12.2017 tarihi itibariyle gerçek borcu yani bütçe performansına etkili olan ödenmesi gereken borcu daha önceki beyanlarımda olduğu gibi 429.000.000 Euro. Ayrıca şunu da ifade etmek isterim ki borcumuz 429 nmilyon Euro olsa da yine de çoktur.

“BORCUMUZUN BÜYÜMESİNDE FETÖ’NÜN KUMPASI DA ETKİLİ OLDU”

Aziz Yıldırım ayrıca borcun büyümesinde mali yapının negatif yönde gelişmesinin en önemli faktörünün FETÖ’nün kumpası olduğunu ifade etmekle beraber son iki yılda gelirlerimizin hızla azalırken döviz kurlarının da hızla yükselmiş olduğunu da görmemiz gereklidir. Bununla birlikte döviz yükümlülüklerinin Türk Lirası gelirlerle finansmanında kur artışı sebebi ile meydana gelen açık da borçlanma miktarımızın son iki yıldaki artış sebepleri arasındadır. UEFA tarafından da dahi kabul edilip mali tablolarımız bu kabule göre değerlendirilirken Sayın Koç’un bu duruma değinmeksizin yapmış olduğu açıklama da gerçek durumun anlaşılması noktasında yeterli olamamıştır.

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.