Yeni teknik direktörümüz Aykut Kocaman için basın toplantısı düzenlendi.

Fenerbahçe’nin daha önceden anlaşma sağladığı ve teknik direktörlük koltuğunu emanet ettiği Aykut Kocaman için düzenlenen basın toplantısıyla resmi imzayı attı. Düzenlenen İmza töreninde konuşan başkan Aziz Yıldırım, Aykut Kocaman Fenerbahçelidir kongre üyesidir ve ömür boyu sürecektir bu birliktelik onun Fenerbahçeliliğini kimse tartışamaz dedi.

Başkan Yıldırım, Aykut Hoca ile beraber olma bazı şeyleri size deklare etmek için buraya yan yana çıkmak istedik Aykut hoca “Böyle yapmayalım” dedi. Ben yapalım dedim. Yani herkes bilsin değişmeyen tek şey değişimdir ve insan hayatında hatalar da doğrular da yapabilir size göre hata olabilir ama bana göre değildir. Biz Aykut Hoca ile 1990’lı yıllarda tanıştık o Fenerbahçe’nin sporcusuydu ben de yöneticisiydim. Biz 4 sene önce tanışmadık bizim 27 senelik geçmişimiz var inşallah bu beraberliğimiz uzun yıllar uzun yılar devam eder. Biz insanlar sevdiklerine kızabiliriz ama ortak paydamız sadece Fenerbahçe değil hayata bakışımız da aynı biz aynı şeyleri düşünen insanlarız bizim için her şey Fenerbahçe’dir. Ben Darağacında olsak bile son sözümüz Fenerbahçe sözünü sorguda bile söyleyen insanım kimse beni yargılayamaz. Bir daha çalışmayız demişiz de geri dönmüşüz hayatta her şey değişim üzerine kurulmuştur dedi.

Bizler gitsek dahi Aykut hoca kalır diyen başkan Yıldırım sadece teknik direktör olarak değil başka pozisyonlarda kalır gider-gelir ama Fenerbahçelidir, kendisi kongre üyesidir ve ömür boyu sürecektir bu birliktelik Fenerbahçeliliğini kimse tartışamaz sana başarı diliyorum ihtiyacımız olan her şeyi sen biliyorsun. Biz terüddet etmeden senin bu işi başaracağına inandığımız için teklif ettik sen de kabul ettin Allah yolunu açık etsin şeklinde konuştu.

4 YIL ARADAN SONRA TEKRAR

İki senelik sözleşmeye imza atan Kocaman bizim için hiçbir yer değil Fenerbahçe’dir zirve bu kulüpte oynayan ve çalışanlar için zirve burasıdır. Ne Real Madrid, ne Barcelona…

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın da katıldığı imza töreninde açıklamalar yapan ve bu sezonki temel hedeflerinin lig şampiyonluğu olduğunu vurgulayan Aykut Kocaman, bu onuru bana bahşettiğiniz için teşekkür ederim. Bunu şahsım adına söylüyorum burada birçok kişi var burası hiçbir yer değil Fenerbahçe’dir zirve. Burada tekrar olmak son derece gurur verici tek bir amaç var. Burası dünyanın en büyük spor kulübü burası içinde olimpiyat dünya şampiyonları olan bir yer. Biz ise futbol takımını da buralara götürmek için çalışacağız takımın gelmesi gereken yer burası hem kulübün hem de ben ve ekibimin bu gücü bulunuyor.

Bizler gücümüzün farkına varıp silkelenip hedefe kitlenmeliyiz 4 senedir şampiyonluktan uzağız. Fenerbahçe’nin bunu yapabilecek gücü var bizim yapmamız gereken tek şey bu gücün farkına varıp önce yürümek ve sonra koşmak ve şiddetle depar atmak. Temel hedef ligde şampiyonluk.

Ayrı kaldığı 4 yıllık süreçte Fenerbahçe’yi özlediğinin altını çizen Kocaman, bu kulüpte oynayan ve çalışanlar için zirve burası ne Real Madrid ne Barcelona… benim özlediğim yer her şeyiyle burası. Şu an her şey çok olumlu değil fakat bütün bunlarla baş etmeye çalışmaya değecek şey Fenerbahçe’de olmak futbol piyasasında bir yerim var görüyorum ve insanlar nezdinde kabul görüyorum bu bir gerçek. Şu an insanlardan saygı görüyorum ama bu bir yere kadar bunu sağlayan yer Fenerbahçe oldu ifadelerini kullandı.

1 VEYA 2 TRANSFER DAHA YAPACAĞIZ

Özellikle merkez forvet bölgesine bir transfer yapmayı hedeflediklerini açıklayan Kocaman, bence bu dönemdeki en büyük transferimiz var olan oyuncu grubunu kendi değerlerine yönlendirmek yapabilirsek  ki bunun için çalışacağız en büyük transferimiz o olacak. Biz bunun için çok çalışacağız. Futbolcu grubu da bizi anlamalı ve bize yardımcı olmalı. Şu an 3 oyuncuyla (Valbuena, Ekici, Dirar) anlaşma yaptık ve en az 1 veya 2 oyuncuyla daha temaslarımız bulunuyor. Merkez forvete bir tane daha takviye yapmak durumundayız en zor transfer yapılan bölgelerden birisi orasıdır. Ayrıca Volkan ile yarışacak bir kaleci arayışımız da devam ediyor.

Diğer yandan uzun vadedeki hedeflerinin, ben futbol takımının çok daha yukarılarda olması gerektiğini tüm Fenerbahçeliler gibi düşünüyorum şu an gittiğimiz yer ve bıraktığımız yer itibarıyla orasıydı birtakım nedenlerden dolayı bırakmak zorunda kaldık tekrar oraya doğru yola çıkmak istiyoruz dünya standardında yetenekli oyuncularla önce ülke içindeki zirveye sonra da yapabilirsek Avrupa’daki yukarı seviyelere gitmek yarım kalan işlerin özetiydi dedi.

Göndermeyle ilgili tarafı kolay değil. Sözleşmeli oyuncularımız var. Kimlerle devam edeceğimizi kamp sonunda yönetimle paylaşacağız. Sabahtan akşama kadar Fenerbahçe’yi bir adım daha ilerletmek için çalışacağız. Biz her takımda böyleydik, burada da böyle olmaya devam edecek. Fenerbahçe’de baskı ve beklenti yüksek. Futbol takımının gerçekten gayretli bir takım olduğunu herkes görecek. ‘Olmazsa olmaz’ diyeceğimiz şey çaba ve gayret.”

“DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY DEĞİŞİMDİR”
“Değişmeyen tek şey değişimdir. Antrenörlük serüvenimin tümü öğrenme üzerine kurulu. ‘Birileri yaparsa nasıl yapıyor? Biz yapamıyorsak neden yapamıyoruz?’ Bunu soruyorum kendime. ‘Ne oluyor ve nasıl yaparız?’ diye düşünüyoruz. 4 sene önceki yerde değiliz. Bir adım öndeyiz. 4 yıl sonra da bugünkü durum yetersiz olacak. 4 yıl sonra da değişen şeylere adapte olmaya çalışacağız”.

“Bu oyun ne defansif ne de ofansif olarak ayrılabilir. Büyük takım olmak istiyorsanız, dönüşümleri saha içinde iyi yapmanız lazım. İç içe olmak zorunda. Bunu iyi yaptığınız sürece büyük takımsınızdır. Fiziksel kalite olmadan bu oyun oynanmaz. Bazı oyuncular nerede olduğunun farkında değil gibi gözüküyor. Ama bunu onlara anlatacağız.”

“DİRAR’IN POZİSYONU ŞİMDİLİK BELLİ DEĞİL”
“Mehmet Ekici ve Valbuena’nın yerleri hemen hemen belli gibi. Sarece Dirar’ın pozisyonu için, geride mi önde mi oynayacağıyla ilgili soru işareti var. Bunu gözlemleyeceğiz. Lens de Sow da şu anda Fenerbahçe’nin oyuncusu değil. Bizim olmayan oyuncular hakkında konuşmaya gerek yok.”

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.