3 Temmuz‘dan buyana Fenerbahçe camiasının yüzü maalesef bir türlü gülmedi. Ali Koç başkanın gelişi de gecikmeli oldu diye düşünüyorum. Fenerbahçeliler sabır kotalarını bir önceki yönetimde doldurduğu için Ali Koç başkana söz verdikleri gibi “bu sezon şampiyon olmasak da olur; yeter ki üreten, ürettiğini kulübe iyi bir kaynak yaratacak şekilde satabilen, Avrupa arenasında kalıcı olabilecek felsefeye sahip bir Fenerbahçe takımı oluşturulsun” düşüncesinden erken vazgeçti gibi görünüyor.

Cocu henüz tam anlamıyla Türkiye ligini anlayabilmiş değil. Eğer anlamış olsaydı fazla profesyonel olmanın bir anda ligimizde ve spor kamuoyunda bir şok etkisinin olacağını da anlamış olurdu. PSV’de elde ettiği başarılar öncesi  geçirdiği ilk sezonda büyük hezimetler yaşamış olmasına rağmen görevine devam etmiş ve planlandığı gibi PSV takımını bulunduğu noktadan daha yukarılara getirmeyi başarmış. Bizim ligimizde kazandığınız zaman “bütün hatalarınızın” görmezden gelindiğini, kazanamadığınız zaman ise “vizyonunuzun, öz geçmişinizin ve felsefenizin yerin dibine sokulduğunu” daha önce ligimizde görev almış Hollandalı meslektaşlarından öğrenmiş olması gerekirdi.

Kaybedilen maçlarda Cocu tabii olarak birinci dereceden sorumlu kişi. Maçları izlediğimizde (Dinamo Zagreb maçı hariç) bulduğumuz pozisyonların en azından bir tanesini gole çevirebilsek, kazanacağımız oyun performansları sergiledik diye düşünüyorum. Ligde oynanan oyunun çok gerisinde olsak da en azından geleceğe dair umut ışığı var gibiydi. Zagreb maçında, “hiçbir şey yapmamak için sahaya çıkmış oyuncu grubunun mücadele edememesini” izledik. Kısık sesle dile getirilen Ersun Yanal sesleri, şimdilerde daha gür bir sesle dile getiriliyor. Pazartesi akşamı oynanacak Beşiktaş maçı sonrası skora göre bu ses ya daha da yükselecek ,ya da daha az duyulacak  şekilde gündemdeki yerini koruyacak. Ta ki, Cocu kendini bulana kadar.

Geleceğin Fenerbaçe’sinin temellerinin atıldığı bu süreçte, en azından 2 sezon Cocu ile yola devam edilmesi düşüncesindeyim. Birileri bana kızabilir, olsun. İçinde bulunduğumuz ekonomik bataktan çıkmak için üreten, uluslararası pazara futbolcu çıkarabilen, kendi kaynağını kendisi oluşturan ve en önemlisi sürekli tüketim alışkanlığına son veren bir Fenerbahçe hayaline ortak oluyorum. Bu hayale Cocu ortak olamıyorsa, Ersun Yanal bir alternatif değildir. Bu hayale ortak olabilecek, yola çıkılan vizyon ışığında Cocu’dan daha iyi bir teknik direktör düşünülebilir. Bu hayal başta Ali Koç başkan ve milyonlarca Fenerbahçeli’nin hayalidir. Eleştiriler elbette olacak. Beğenmediğimiz, kabul etmediğimiz, tahammül edemediğimiz şeyler elbette olacak. Tepkilerimizle ya yeni Fenerbahçe’nin kendi sabırsız, üretmeden tüketen, borç batağında yüzen bir kulüp olarak kalmasına neden olacağız ya da sabrımızla bize sözü verilen felsefeye kavuşacağız.

Henüz Cocu’nun sayılacak bir hatırı yok ama Ali Koç’un hatırına bu hayale ortak olalım derim…

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.