Sarı-Lacivertliler’de Portekizli Vitor Pereira’nın ardından göreve başlayan Hollandalı Dick Advocaat’ın antrenman temposu ile kasık ve adale sakatlıklarının yaşanmaması, camianın ve taraftarları sevindirdi.

Portekizli döneminde Fenerbahçe’de sık sık yaşanan adale sakatlıklarıyla gündeme geliyordu. Yaşanan bu durum da Portekizli teknik adamın antrenman sisteminden kaynaklanıyordu. Takımda sezon başında Josef, Mehmet Topal, Emenike, İsmail Köybaşı ve Van Persie sakatlık yaşamıştı. Daha sonra Dick Advocaat’ın göreve başlamasıyla antrenman sistemi değişti. Antrenman sürelerinin uzaması ve temponun artmasına rağmen takımda bugüne kadar adale ve kasık sakatlıkları yaşanmadı. Diğer sakatlıklar ise darbelerden kaynaklandı.

ADVOCAAT BİLİME İNANIYOR

Advocaat’ın antrenman yaptırırken sağlık heyetiyle koordineli bir şekilde çalışması ve sağlık heyetinin uyarılarını da dikkate alması önemli rol oynadı. Portekizli ise sağlık heyetini dikkate almıyordu. Hollandalı teknik adam Advocaat’ın idmanlarında futbolcular GPS ile takip ediliyor. Bu şekilde aşırı yorgunluk ve zorlanma gibi bir durum söz konusu olduğunda cihaz alarm veriyor ardından teknik heyet tarafından bu futbolcuya özel program uygulanıyor. Böylece aktif dinlenme antrenmanı yaparak futbolcunun tekrar toplanması sağlanıyor.

FUTBOLCULAR TAKİPTE

İdmanlarda ön ve arka bacak kasları ile baldırlar ve ayak bilekleri kaslarını geliştirici çalışmalar yapılıyor. Futbolcuların bireysel güçleri ve performansları yakından takip ediliyor bu şekilde futbolculara fazla yüklenme yapılmışsa bu kez hafif çalışmalar yaparak sakatlıkların önüne geçilmeye çalışılıyor. Sağlık heyeti futbolculara çeşitli testler uyguluyor bu testler sonucunda her futbolcunun hangi kas yapısı zayıfsa o bölgenin güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yaptırılıyor.

* Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.